Dvigalo, na katerem se oseba z invalidnostjo spušča v morje. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Dvigalo, na katerem se oseba z invalidnostjo spušča v morje. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Preverili so tudi, katere so najnovejše pridobitve na tem področju, na katerih lokacijah je kljub ureditvi vstop v morje še vedno otežen in kakšne načrte za izboljšanje dostopa do morja.

Marko Kušar iz društva za mobilnost invalidov Moja pot je razložil, kako dostopne so posamezne slovenske plaže v resnici. Na invalidskem vozičku je že od svojega 17. leta, zato je podal preverjeno oceno o dostopnosti različnih turističnih destinacij, ki temelji na njegovih lastnih izkušnjah. Razkril je, da se velikokrat zgodi, da je v teoriji nekaj prilagojeno invalidom, a je potem v praksi ugotovil, da ni tako: "Vsak si drugače predstavlja dostopnost, zato je treba pred obiskom lokacije vse preveriti. Na slovenski obali nimamo veliko kopališč, zato bi se lahko bolj posvetili urejanju in prilagajanju posameznih plaž, da postanejo zares dostopne tudi gibalno težje oviranim."

Prenovljena koprska plaža Žusterna

Od sredine junija letos je plaža v Žusterni prilagojena gibalno oviranim. Mestna občina Koper je s pomočjo Zavoda Brez ovir na kopališču v Žusterni namestila posebno fiksno dvigalo s podaljšano roko na daljinca, ki invalidom omogoča varen in enostaven vstop v vodo. Dvigalo zdaj pomagajo uporabljati tudi reševalci iz vode. Poleg dvigala je občina postavila tudi veliko kabino za preoblačenje, senčnike, sanitarne prostore z EURO ključavnico in ležalnike, prilagojene invalidnim osebam. Štirje leseni ležalniki so višine 45 centimetrov, kar gibalno oviranim omogoča lažji premik z vozička na počivalnik.

Gregor Gerbec z Zavoda Brez ovir je pojasnil, da je to šele začetek, saj namerava koprska občina prihodnje leto kompletno prenoviti tudi stari betonski del Žusterne, v mislih imajo tudi izboljšanje dostopnosti za gibalno ovirane. Po njegovih besedah pa želijo lažji dostop do morja za ranljive skupine v prihodnjih letih zagotoviti tudi druge občine: "Pogovarjamo se z vsemi obalnimi občinami. Stvari se sicer premikajo počasi, vendar se vsi vedno bolj zavedajo pomena dostopnosti in da lahko že z majhnimi vložki, kot je na primer bazensko dvigalo, naredijo veliko na tem področju."

Dostopna kopališča v Izoli

V Izoli je v celoti prilagojeno kopališče s terapevtskim bazenom, ob katerem je tudi dvigalo, in dostopom do morja, ki poteka po betonski klančini. Plaža z imenom Dva topola je locirana ob Domu dveh topolov v Izoli, kjer imajo distrofiki svoj dom. Zraven omenjenega kopališča pa je mogoče najti tudi plažo slepih in slabovidnih, posebej prilagojeno ljudem s težavami vida, saj med drugim vključuje vodilne poti brez ovir in tipne oznake. Gregor Gerbec je razkril načrte za dodatno prilagoditev te izolske plaže: "Po končani poletni sezoni bomo s taktilnimi oznakami označili plažo slepih in slabovidnih v Izoli, kar smo se dogovorili z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije."

Odprtje prenovljene plaže slepih in slabovidnih v Izoli. Foto: Tjaša Lotrič, Radio Koper. Foto: Radio Koper
Odprtje prenovljene plaže slepih in slabovidnih v Izoli. Foto: Tjaša Lotrič, Radio Koper. Foto: Radio Koper

Ankaran

Invalidom je omogočen dostop tudi na nekaterih ankaranskih plažah, na primer na plaži Adria Ankaran (vključno z bazenom) in na kopališču Debeli rtič. Marko Kušar, ki je med drugim obiskal tudi Debeli rtič, je razkril, da ima tam samo notranji bazen klančino, pogreša pa urejen dostop do morja za težje gibalno ovirane. V Ankaranu so sicer pristopili k projektu Občina po meri invalidov. Pripravili so Akcijski načrt za obdobje 2022–2026, v katerem v prihodnjih letih med drugim načrtujejo več ukrepov za izboljšanje dostopnosti. Občina Ankaran prav tako razmišlja o namestitvi bazenskega dvigala za gibalno ovirane na plaži.

Strunjan in Piran

Na pred kratkim prenovljeni plaži v Strunjanu se za zdaj še niso posvetili izboljšanju dostopa do morja za ljudi z gibalnimi oviranostmi. Tam imajo sicer starejšo betonsko klančino za invalide. Marko Kušar priznava, da je ta prestrma, porasla z algami in drseča: "Če je betonska klančina za invalide, mora biti zraven na plaži invalidom na voljo tudi invalidski voziček, ki je narejen za vstop v vodo, saj gibalno ovirana oseba ne more s svojim vozičkom sama zapeljati notri. Na to za zdaj ni še nihče pomislil." Podobno je tudi v Piranu, ki po njegovih besedah nima plaže, kjer bi lahko invalidi brez težav vstopili v morje. "Upamo, da se bo to v prihodnjih letih spremenilo."

Portorož

Centralna plaža v Portorožu ima klančino tako za dostop do same plaže kot tudi za vstop v morje. Marko Kušar je na invalidskem vozičku preveril, kakšno je dejansko stanje: "Klančina zame ni bila uporabna, prvotno je bila mišljena za čolne. Glede na to, da je to Portorož, bi pričakoval več urejenosti, tudi prilagojene garderobe in stropno dvigalo, da se invalidi sploh lahko preoblečejo. Stropna dvigala so pri težjih invalidih zelo pomembna, vendar jih nimamo nikjer na slovenski obali. Prav tako so izredno pomembna bazenska dvigala, saj drugače ne moremo v vodo; takšna dvigala bi morali postaviti na vsaki večji slovenski plaži."