"Veliko pobud se je nanašalo na neodzivnost, pogosto pa tudi na aroganco organov. Izpostavljam, da je nujno zavedanje, da imajo vsi organi pojasnilno dolžnost in morajo posameznicam in posameznikom odgovoriti v razumnem roku. Obravnavali smo primera pobudnikov, pri katerih Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti o vlogi za poračun pravic iz javnih sredstev, torej glede odpusta dolga, ni odločilo več kot štiri leta," je izpostavil varuh Svetina. Dodal je, da po skoraj šestih letih mandata ugotavlja, da so stebri socialne države v Sloveniji vse manj trdni. Zdravstvo, šolstvo in sociala so področja, ki so ključna za delovanje socialne države, a se žal iz leta v leto nakopičeni problemi le še poglabljajo. "Zaradi pomanjkanja kadra na več področjih, pomembnih za delovanje pravne in socialne države, pristojne ponovno pozivam, da sprejmejo ustrezne ukrepe, da bi v teh poklicih zadržali obstoječe kadre in preprečili, da na primer medicinske sestre, negovalci in učitelji odhajajo v druge poklice, ker imajo tam boljše delovne pogoje in višje plače. Žal brez nujnih reform, ki že leta čakajo na uresničitev, sprememb na bolje v družbi ne bo," je dejal Svetina.
Vlada naj zagotovi sredstva za sofinanciranje izgradnje dvigal
Z namenom zagotavljanja dostopnosti grajenega okolja za vse Varuh človekovih pravic ponavlja priporočilo vladi, naj zagotovi sredstva za sofinanciranje izgradnje dvigal, tudi v večnadstropnih zgradbah in objektih v zasebnih lasti, ki imajo manj kot pet nadstropij. "Vladi predlagamo, da zagotovi pravne podlage in sredstva za subvencije po zgledu subvencij za energetsko sanacijo stavb. Ta ukrep je nujen, saj v primerjavi s tistimi, ki živijo v novogradnjah, v katerih je zagotavljanje dostopnosti obvezno za vse, diskriminira starejše in invalide, ki živijo v starejših stavbah brez dvigal, kjer ni opredeljena obveznost sanacije stavb z vidika dostopnosti. Ministrstvo za solidarno prihodnost je to priporočilo zavrnilo zaradi nestrinjanja. Sklicevanje na to, da Evropska komisija tovrstnih subvencij izrecno ne podpira v obstoječi finančni perspektivi, je za nas povsem nesprejemljivo, saj evropski pravni okvir državi ne preprečuje, da sama zagotovi sredstva za projekte, ki se nanašajo na zagotavljanje enakih možnosti starejših in invalidov ter preprečevanje njihove izolacije iz družbe. Pričakujem, da pristojno ministrstvo pripravi pregled stanja takšnih objektov, ki naj bi jih bilo po nekaterih ocenah okoli 11 tisoč, in predloge za odpravo neenakosti," je poudaril varuh Peter Svetina.
Uspešno rešili težave študentov invalidov
Dodal pa je, da je zadovoljen, da je instituciji Varuha po dveh letih uspelo rešiti težavo, s katero so se srečevali študenti invalidi. "Opozorili smo na nejasnost meril iz 17. člena Pravilnika o subvencioniranju bivanja študentov za študente invalide. Že v letu 2022 smo začeli z obravnavo problematike priznanja dodatnih točk študentom invalidom pri priznanju pravice do subvencioniranega bivanja in ugotovili, da je bila omenjena določba nejasna in smo takrat pristojnemu ministrstvu predlagali, da jo zapiše razumljivejše. Pozdravljam, da je bil Pravilnik ustrezno spremenjen letos spomladi in da nova merila veljajo že v tem študijskem letu," je povedal Svetina.
Kršenje pravice do zdravstvenih storitev v institucijah
Varuh človekovih pravic je pred matičnim delovnim telesom predstavil tudi poročilo Državnega preventivnega mehanizma (DPM), ki je v letu 2023 obiskal 87 krajev odvzema prostosti. Skoraj vsi obiski so bili izvedeni brez predhodne najave. "Opravili smo tematske obiske različnih socialno-varstvenih zavodov in centrov, v katerih smo ugotavljali v kolikšni meri je stanovalcem zagotovljena pravica do zasebnosti, zdravstvenih storitev, intimnosti in ali imajo možnost vzpostavitve odnosa z osebo istega ali drugega spola znotraj zavoda ali izven njega. Ugotovili smo, da na primer vsem stanovalkam Doma na Krasu ni bil zagotovljen redni ginekološki pregled, prav tako praviloma niso bile vključene v državne preventivne programe za odkrivanje rakavih in predrakavih sprememb," je ob predstavitvi poročila DPM še povedal varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki tudi na tem področju s strani države pričakuje, da se kaj takega v prihodnje ne bi dogajalo.
Družine z otroki s posebnimi potrebami še vedno brez pomoči
Ob tem je izpostavil problematiko neurejenosti pomoči staršem otrok s posebnimi potrebami, ki smo jo minuli teden izpostavili tudi v našem uredništvu. "Še vedno si prizadevamo za uvedbo družinske asistence za otroke s posebnimi potrebami, saj je nujno zmanjšati institucionalizacijo otrok s posebnimi potrebami in jim zagotoviti pravico do družinskega življenja. Kljub številnim obljubam o ustanovitvi pilotnega projekta in usmeritvam iz Nacionalnega akcijskega načrta za jamstvo za otroke, na tem področju v zadnjem letu ni napredka. Obstoječa storitev pomoč na domu je namreč uveljavljena predvsem za odrasle, čeprav so v pravilniku do nje upravičeni tudi bolni otroci in otroci s težko motnjo v telesnem razvoju ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki pa niso vključeni v organizirane oblike varstva," je poudaril Varuh in priporočil še, da Ministrstvo za solidarno prihodnost, Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravijo enoten in usklajen pristop ter določijo ministrstvo, ki bo koordiniralo aktivnosti v zvezi s tem. "V odzivnem poročilu vlade Ministrstvo za solidarno prihodnost navaja, da je bila aprila ustanovljena medresorska delovna skupina za pripravo nadgradnje pomoči storitve na domu za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami. Poudarjam, da le ustanovitev delovne skupine ni dovolj, pričakujem, da ta skupina čim prej pripravi konkretne predloge, ki bodo potem nemudoma realizirani tako, da bodo družine v stiski deležne pomoči tretje osebe," je še zaključil Svetina.