"Če bi me kot vrhunskega športnika zaposlili v javni upravi, bi se lahko 100 odstotno posvetil atletiki," nam je v intervjuju za portal dostopno.si, ki smo ga objavili konec julija lani, povedal Tadej Enci, uspešen atlet iz Velenja, ki se lahko kljub invalidnosti, že od zgodnjega otroštva je namreč težje naglušen, pohvali z odličnimi rezultati. Leta 2018 je še posebej navdušil na dvoranskem državnem prvenstvu Slovenije v Zagrebu, ko si je v absolutni konkurenci slišečih priboril tretje mesto v teku na 400 m in s tem postal prvi gluhi atlet, ki je osvojil medaljo na članskem atletskem državnem prvenstvu Slovenije. Kot pravi sam, je najbolj ponosen na naslov dvoranskega evropskega prvaka gluhih in na bronasto medaljo z evropskega prvenstva gluhih na prostem.
Uresničila se mu je dolgoletna želja
"Z zaposlitvijo na Finančni upravi Republike Slovenije kot vrhunskega športnika invalida se je izpolnila dolgoletna želja in verjamem, da predstavlja veliko prelomnico na moji športni poti. Prvič bom imel priložnost, da bom lahko treniral dvakrat dnevno, več časa bo na voljo za atletske priprave, regeneracijo in vse ostale obveznosti, ki spadajo k vrhunskem športu. Letos zaradi pandemije koronavirusne bolezni žal ne bo na sporedu velikih mednarodnih tekmovanj, svetovno prvenstvo gluhih je namreč prestavljeno na leto 2022, saj je prihodnje leto že rezervirano za največje športno tekmovanje - poletne olimpijske igre gluhih v Braziliji. Letos septembra bom nastopil na nekaterih domačih tekmovanjih v Sloveniji, želim si dober rezultat, ki bi bil dobra popotnica pred najpomembnejšo olimpijsko sezono. Sem zelo motiviran za trening in se veselim nadaljevanja,“ je za naš portal povedal mladi atlet.
Z atletiko se je začel ukvarjati pri desetih letih
Velenjčan se že 16 let resno ukvarja s športom, pravi, da so ga za atletiko navdušili starši: "Že kot otrok sem bil zelo aktiven, poleg tega je takrat tudi starejša sestra trenirala atletiko in sva doma veliko tekmovala. Za vse uspehe je gotovo najbolj zaslužna družina, ki mi je vedno stala ob strani in me podpira v dobrem in slabem. Upam, da bom nekoč lahko povrnil zaupanje z osvojeno medaljo na največjem tekmovanju – poletni olimpijadi gluhih." Mlademu atletu se je sluh poslabšal v zgodnjih otroških letih, kot pravi, vzrok ni bil znan. "Takrat so starši opazili, da sem imel med gledanjem televizije vedno nastavljeno zelo povišano glasnost, imel pa sem tudi veliko težav s komunikacijo, saj nisem slišal sorodnikov. Dobil sem slušne aparate, s katerimi je postalo nekoliko lažje."
"S pomočjo športa lažje sprejmeš invalidnost"
Enci prizna, da mu je prav šport pomagal, da je svojo invalidnost sprejel kot sestavni del življenja. "Šport zagotovo v veliki meri pomaga lažje premagovati različne ovire, ki se pojavijo na življenjski poti in tudi če na koncu nisi med najboljšimi, ti vrednot, ki jih pridobiš s športom, nihče ne more vzeti. Pomembno je samo, da vztrajaš in če si nekaj resnično želiš, potem ti bo to nekega dne tudi uspelo. Moj življenjski moto je: nič ni nemogoče." Doslej je šport usklajeval z delom v proizvodnji, po osemurnem delavniku v podjetju, kjer je bil doslej zaposlen, je Velenjčan popoldne še šestkrat na teden tri ure zavzeto treniral. Z zaposlitvijo v javni upravi kot vrhunski športnik invalid, pogodbo o zaposlitvi na Finančni upravi je podpisal 9. julija, pa bo atletiki lahko posvetil veliko več časa. x