"Meni je bilo obljubljeno, da bom s to terapijo shodil, pa nisem," s šalo začne pripovedovati svojo izkušnjo s transdermalno terapijo z ogljikovim dioksidom Gregor Gračner, ki zaradi paraplegije uporablja invalidski voziček. "Na gležnju sem imel pol leta rano in mrzle noge zaradi atrofiranih mišic. Naredil sem 30 terapij brez prekinitve in rane ni več. Noge, ki so bile ves čas mrzle, pa so se po terapijah ogrele," je povedal Gregor. Pozitivne izkušnje s terapijami je imel tudi Slavc Kranjc, ki je prav tako paraplegik. "Za terapije sem se odločil zaradi bolečin v ramenu in po 80-ih terapijah se je vnetje umirilo. S povečanjem števila terapij se je limfa začela mehčati, prekrvavitev se je povečala in to se je odražalo na moji koži. Še vedno imam probleme z zelo suho kožo na podplatih, to se je zdaj popravilo za petdeset odstotkov. Tudi odvajanje vode je večje. Od prejšnjega tedna je izvid na urinske bakterije skoraj brezhiben," je svojo izkušnjo opisal Kranjc, ki je spremembe opazil po 40-ih terapijah.
3 – 7 krat večji arterijski pretok krvi
Učinki CO2 na pospešitev mikrocirkulacije so že dolgo znani, napravo, ki dovaja ogljikov dioksid v celice na neinvaziven in neboleč način - preko kože, pa sta razvili slovenski podjetji Derma Art in PVR med iz Brežic. "Napravo smo začeli razvijati leta 2016, pred dvema letoma smo dobili odobritev Agencije za zdravila in medicinske pripomočke, s tem pa zeleno luč za uporabo. Medicinska naprava je registrirana za celjenje kroničnih ran, ki imajo v ozadju nezadostno arterijsko cirkulacijo," je pojasnila direktorica podjetja Derma Art Daniela Truden in dodala: "Klinične študije so pokazale, da se med terapijo od tri- do sedemkrat poveča arterijski pretok krvi v spodnjih okončinah, kar posledično poveča oskrbo tkiv s hranili, potrebnimi za obnovo." Sprva so terapijo z CO2 zdravniki uporabljali zgolj za hitrejše celjenje ran, zdaj pa s pomočjo študij ugotavljajo, da dobro vpliva tudi na nekatere druge bolezni in stanja. "Velik delež so bile rane pri diabetikih. Zdravniki smo vzporedno s tem opažali, da se izboljša nevropatija – izguba občutka v stopalih, zmanjša se tudi nevropatska bolečina. Pacienti so navajali subjektivno izboljšanje pri hoji – lažje noge, manj krčev, lahko so prehodili večje razdalje. V UKC Ljubljana smo naredili raziskavo, v okviru katere smo dokazali, da se statistično izboljša nevropatija in čas celjenja rane. Delež zaceljenih ran v 4-ih tednih je bil pri tistih, ki so prejemali transdermalno terapijo s CO2, 90 odstoten, rane tistih pacientov, ki niso prejemali terapije, pa so se zacelile le v 30 odstotkih. Šlo je za dvojno slepo študijo, kar pomeni, da so vsi šli v komoro, le da je bil pri nekaterih prisoten CO2, pri drugih pa le zrak," je pojasnil travmatolog dr. Igor Frangež z Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani.
Terapij s CO2 se poslužujejo tudi športniki
"Mladi športnik, ki je imel raztrgano mišico, se je s pomočjo terapij lahko vrnil k športu po dveh mesecih, in to brez operacije. Po literaturi je okrevanje po takšni poškodbi najmanj pol leta po operaciji. Rekel bi, da se s pomočjo terapij s transdermalno aplikacijo ogljikovega dioksida rehabilitacija skrajša za polovico," je dejal Frangež, ki je objavil tudi strokovni članek o hitrejši regeneraciji tkiv po poškodbah s pomočjo tehnologije PVR. Da CO2 izboljša mikrocirkulacijo, je bilo že pred časom dokazano s študijami na zdravih ljudeh, osnova celjenja pa je dovod kisika v celico. "To pomeni, da se lahko s to terapijo celijo raztrganine mišic, uporablja se lahko tudi postoperativno za pospeševanje celjenja kosti. A študij o tem še ni, saj bi za to potrebovali več sredstev, kot jih imamo na voljo. Smo pa objavili strokovne članke o hitrejši regeneraciji tkiv po poškodbah," je povedal Frangež. Paraplegikom in tetraplegikom terapije s CO2 Frangež svetuje v preventivne namene. "Ljudje, ki so v prisilnem položaju, imajo slabšo mikrocirkulacijo, zato se terapija uporablja tudi kot preventiva, saj preprečuje nastanek razjed," je razložil Frangež.
Kako do terapij?
V UKC imajo dve napravi, ki sta po besedah dr. Frangeža ves čas v uporabi. Napravo so pred kratkim nabavili tudi v bolnišnicah v Celju, Novem Mestu in na Ptuju. "Opazili smo, da terapije izboljšajo stanje pri tudi pri idiopatskih nevropatijah okončin, pa tudi po poškodbah. Zelo neugodna je pareza peronealnega živca, zaradi katere so ljudje primorani nositi opornice. Imamo nekaj primerov, ko so ljudje po terapijah lahko začeli hoditi brez opornice, kar je presenetljivo, zdaj moramo to še raziskati. Zagotovo je eden od razlogov izboljšanje mikrocirkulacije, lahko pa bi bil vzrok še kakšen drug mehanizem, ki ga bo potrebno še ugotoviti," je še zaključil Frangež. Transdermalno terapijo lahko predpiše zgolj kirurg na podlagi napotnice osebnega zdravnika, stroške zdravljenja krije zdravstvena zavarovalnica.