Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Številni otroci in odrasli se srečujejo z oviranostmi. V ekipi Izodroma so v času epidemije koronavirusne bolezni pripravili nekaj prispevkov o različnih invalidnostih.

Športniki invalidi (7. maj)

Športniki invalidi

Na svežem zraku, pa tudi v dvoranah in bazenih, bodo lahko spet začeli trenirati vrhunski športniki in športnice, v kratkem se bodo začela tudi prva tekmovanja, seveda brez gledalcev. Ob gibanju veliko časa preživita Brina in Tim. Oba ste v Infodromu lahko že spoznali. Tim je superuspešen paraplavalec, ki si želi na paraolimpijske igre: v bazenu bo spet začel trenirati po 15. maju. Plavanje pa je tudi Brinin najljubši šport, a zdaj, ko so bazeni zaprti, za dobro telesno pripravljenost skrbi na suhem. Podala se je na kolesarski izlet ...

Otroci s posebnimi potrebami in šola na daljavo (6. maj)

Otroci s posebnimi potrebami in šola na daljavo

Učiteljica Nataša in Simon bosta povedala, kako se imajo učenci Osnovne šole s prilagojenim programom Mirna v šoli, ko je vse običajno, in kako zelo drug drugega pogrešajo zdaj.

Nazaj v šolo: Darko Đurić in svetovni splet (4. maj)

Nazaj v šolo: Darko Đurić in svetovni splet

Nazaj v šolo se vrača dvakratni svetovni prvak, paraolimpijski plavalec Darko Đurić. Nik in Nika sta preverila njegovo poznavanje svetovnega spleta in računalništva, pridružite se mu pred tablo …

Brina na športnem vozičku (4. maj)

Brina na športnem vozičku

Infodromovka Brina je podelila še nekaj dobrih idej za športne aktivnosti …

O drugačnosti in zgodbah: Igor Plohl (23. april)

O drugačnosti in zgodbah: Igor Plohl

Branje spodbuja kritično misel in razmišljanje ter širi obzorja, poleg tega so knjige odličen način, kako se soočiti z drugačnostjo in razvijati empatijo. Več o tem nam je povedal Igor Plohl iz OŠ Bojana Ilicha Maribor.

Šola na daljavo v Zavodu za gluhe in naglušne v Ljubljani (21. april)

Šola na daljavo v Zavodu za gluhe in naglušne v Ljubljani

V Infodromu smo preverili, kako se na daljavo šolajo gluhi in naglušni otroci, osebe z govorno-jezikovno motnjo in osebe z motnjo avtističnega spektra, ki obiskujejo Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani ter tamkajšnjo osnovno in srednjo šolo. Z nami sta dijaka Tomaž in Samo.

Kako na daljavo potekajo šolski dnevi dejavnosti v OŠ Cirius Kamnik? (9. april)

Kako na daljavo potekajo šolski dnevi dejavnosti v OŠ Cirius Kamnik?

Otroci s posebnimi potrebami iz OŠ CIRIUS Kamnik, večinoma so gibalno ovirani, si šolanje na daljavo popestrijo z dnevi dejavnostmi. Prejšnji petek so učenci od 6. do 9. razreda skupaj z učitelji spoznavali Dansko - seveda na daljavo.

Mišična distrofija in koronavirus (7. april)

Mišična distrofija in koronavirus

Dve glavni zapovedi za zajezitev koronavirusa sta umivanje rok in izolacija. Če ju upoštevaš, s tem ne varuješ le sebe, ampak vse, ki jim lahko novi koronavirus povzroči hude težave. To so, na primer, starejši ljudje in vsi z dednimi oziroma drugimi boleznimi, kot je mišična distrofija. Bolezen se razvije v zgodnjem otroštvu, zaradi nje pa so prizadete vse mišice v telesu. Posledično ima oboleli lahko tudi težave z dihanjem. Z zdravljenjem je mogoče bolezen upočasniti, a v zdajšnjem koronačasu morajo biti distrofiki še posebej previdni, opozarjajo Luka, Leon in Maruša iz Društva distrofikov Slovenije.

Gluhi in naglušni: šola na daljavo, kretanje (3. april)

Gluhi in naglušni: šola na daljavo, kretanje

Ste se že kdaj pogovarjali brez besed, samo s kretnjami rok? Maruša Hočevar, učiteljica in tolmačka Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana, vam predstavlja svet kretanja. Poskusite ponoviti in si zapomniti vsaj tri kretnje …

Kako se na daljavo šolajo učenci z avtizmom (2. april)

Kako se na daljavo šolajo učenci z avtizmom?

Danes je svetovni dan zavedanja o avtizmu, ki v svetu strmo narašča. Avtizem ni bolezen. To je nevrološka razvojna motnja. Osebe, ki jo imajo, drugače dojemajo svet kot večina drugih ljudi, težje se sporazumevajo, osredotočijo in vživijo v čustva drugih, zaradi česar imajo nemalokrat težave v medosebnih odnosih. Šola na daljavo je zato velik izziv zanje in njihove starše.