"V Narodnem muzeju Slovenije želimo dediščino, ki jo hranimo, približati tudi različnim ranljivim skupinam. Tako že od pomladi 2022 izvajamo program po domovih za starejše, ki je namenjen osebam obolelim za demenco," so zapisali v Narodnem muzeju, kjer so danes odprli že 445. demenci prijazno točko. "Ta bo namenjena osebam z demenco, njihovim svojcem in tudi vsem drugim, ki imajo stike z njimi. Tu bodo našli informacije o komuniciranju ter usmerjanju. Namenjena pa bo tudi osebam z demenco, ki so se izgubile, pomagali jim bomo, da bodo varno prišli domov," so zagotovili.
Odprtja se je udeležila tudi predsednica društva Spominčica – Alzheimer Slovenija Štefanija Lukež Zlobec, ki je spomnila, da začetki sodelovanja Narodnega muzeja Slovenije z društvom Spominčica – Alzheimer Slovenija v Ljubljani segajo že v leto 2020. "Letos smo se odločili, da ga še poglobimo. Svojci obolelih za demenco bodo tu našli vse informacije, osebe z demenco s spremljevalci pa bodo po dogovoru deležni vodstev po razstavah," pa je povedala direktorica Narodnega muzeja doc. ddr. Mateja Kos Zabel.
Ob tem dogodku je kustosinja Tea Černe zapisala: "Eno od poslanstev Narodnega muzeja Slovenije je dostopen in inkluziven muzej za različne ranljive skupine, tudi za ljudi z demenco. Demenca je namreč bolezen z veliko obrazi. Zanjo ne zbolijo le starejši, možno je, da se z njo srečajo tudi mlajši od 65 let. Naše muzejsko osebje se je strokovno izobraževalo v sodelovanju z društvom Spominčica in Narodno galerijo. Za obolele za demenco smo pripravili poseben program, s katerim obiskujemo tudi društva in oddelke, namenjene stanovalcem v domovih za starejše občane. Ta program poteka od pomladi 2023."
Odprtja demenci prijazne točke v Narodnem muzeju so se udeležili tudi stanovalci oddelka obolelih za demenco Centra starejših iz Notranjih Goric. S pesmijo pa so vse prisotne razveselili otroci iz sosednjega vrtca France Prešeren.