Ideja za knjigo s 13 zgodbami je nastala že pred dvema letoma. "Mojca Pucelj je narisala čudovite risbe. Jaz sem jih pogledal in potem sem začel pisati. Porodilo se mi je kar nekaj idej," je o nastajanju knjige povedal njen avtor Tomaž Košir, ki ima, tako kot ilustratorka Mojca Pucelj, motnjo v duševnem razvoju. Mojca Pucelj riše že od otroštva. Zaupala nam je, da ji sprva ni šlo od rok. "Prvič sem začela risati doma in mi ni šlo, mami mi je rekla, naj ne obupam. Dvakrat mi ni uspelo in sem raztrgala risbo. Tretja pa je uspela. Zdaj sem imela že veliko razstav, tudi v Državnem zboru, nazadnje pa v Skrbovin'ci v Ljubljani, na kar sem zelo ponosna," je povedala umetnica, ki pri risanju uporablja flomastre in barvice, najraje pa riše motive iz narave. "Vesela sem, da sva se s Tomažem povezala pri nastajanju njegove prve knjige," nam je še zaupala.
Knjiga je namenjena vsem bralcem
Predstavitev knjige je potekala v Drugi violini v Ljubljani in sovpada s tedni vseživljenjskega učenja. Vodja VDC Ribnica Alja Peterlin nam je povedala, da je Tomaž knjigo začel pisati že pred dvema letoma, povsem samostojno, brez posebnega vodenja. "Potem je med epidemijo koronavirusne bolezni zadeva obstala. Ko je prišla k nam nova delavka Izidora Kazić, se je zadeva razvila in odločili smo se, da uredimo knjigo v lahkem branju," nam je o nastanku knjige povedala Peterlin. K predstavitvi so povabili tudi ambasadorko lahkega branja igralko, lutkarico in ventrilokvistko Lucijo Čirovič, saj je njihov cilj, da bi bile vse informacije javnega značaja dostopne tudi v lahkem branju. "S predstavitvijo knjige želimo ozaveščati o pomembnost razumevanja informacij tudi za osebe s posebnimi potrebami," je še zaključila Peterlin.
Knjige bere tudi levček Leon
S tem se strinja tudi novopečena ambasadorka lahkega branja Lucija Čirovič. "Ambasadorka lahkega branja sem postala pred nekaj dnevi, še preden sem točno vedela, kaj to je. Zdaj spoznavam lahko branje in koliko ljudi ga potrebuje," je poudarila Čirovič. Dodala je, da sama zelo rada bere in da ji je všeč tudi zahtevna literatura, a včasih je potrebno kaj povedati tudi na preprost način, je prepričana. "Vemo, kako zahteven je pravniški jezik, še jaz ga ne razumem, pa mislim, da sem dober bralec. Zato je pomembno, da imajo tekste v lahkem branju ljudje, ki imajo težave z branjem, dislektiki, tujci. Naša misija je, da bi lahko branje vpeljali na vsa področja, ki jih ljudje potrebujejo. Konec koncev smo vsi volivci in če ne razumeš, kaj piše v volilnem programu ali pa na nekem obrazcu za pridobitev socialnih pravic, to ne gre," je ponazorila Čirovič. Pri branju zgodb iz knjige Čarobnost branja ji je pomagal levček Leon, ki je vse prisotne neizmerno zabaval in spravljal v smeh, zato je bila sklepna misel dogodka, da bi bilo lepo, če bi Tomaž Košir napisal tudi zgodbo o levčku Leonu.