"Opravil sem pot od Bavarskega dvora do Aškerčeve in nazaj. Povsod na pločnikih, mislim, da z dvema izjemama, živ shojen sneg z ledeno prevleko," je le eden od številnih zapisov, ki te dni polnijo družbena omrežja. 250 primerov poškodb zaradi padca na poledenelih tleh so v preteklih dnevih obravnavali v Urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Kako pa se ob vsem tem počutijo ljudje, ki uporabljajo invalidski voziček, je na družbenem omrežju pred tremi dnevi delila Alenka Kreč Bricelj iz Inštituta 8. marec: "Ker uporabljam invalidski voziček, je tudi minimalna razdalja, pokrita s snegom, plundro in ledom, zame nepremostljiva ovira." Ob tem je pripomnila, da ni edina. "Vsi, ki imajo gibalne oviranosti, majhne otroke ali so odvisni od hoje, kolesarjenja ali javnega prometa, so v tem snežnem kaosu na slabšem."
Neočiščeni pločniki ter ledene klančine polne brozge
Z Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije so sporočili, da nimajo informacij o tem, da bi se kdo od njihovih članov poškodoval. "Lahko pa povem iz prve roke, kako težavna je mobilnost za nas uporabnike invalidskega vozička. Namreč vsakodnevni prihodi v Ljubljano v pisarno so oteženi, ker pločniki niso očiščeni in so klančine večkrat ledene in polne brozge," je povedal Primož Jeralič, ki tudi sam uporablja invalidski voziček, in dodal, da se na Mestno občino Ljubljana (MOL) niso pritožili, "vendar sam osebno razmišljam, da bi to storil v naslednjih dneh, v kolikor se stanje ne izboljša". Za uporabnike invalidskih vozičkov je premikanje po poledeneli površini in površini, ki je polna snega, skoraj nemogoče, je poudaril Jeralič.
"Ravno tako veliko težavo sneg in led predstavljata drugim invalidom. Taktilne oznake so pod snegom in le predstavljamo si lahko, kako težko se nekdo, ki se orientira po taktilnih oznakah, znajde na svoji poti." "To je res težava, saj se je težje orientirati. Še večji problem pa so kupi snega na pločnikih, saj se zaletimo vanje. Ne vemo namreč, kako velik je kup. Ponekod so kolesarske steze bolje splužene kot pločniki, zato smo primorani hoditi po njih, kar je nevarno," je povedala Adela Anzeljc iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije. Tudi tam nimajo informacij o morebitnih poškodbah njihovih članov, so pa dobili informacije od starejše članice, ki se je včeraj odpravila na sprehod. "Stara je čez 80 let in je šla na sprehod s spremljevalko. Hodili sta zelo počasi in previdno, bilo je skrajno neprijetno," je povedala Anzeljčeva. "Naši člani niti smeti ne morejo sami odnesti, saj jim to preprečujejo ogromni kupi snega," je še dodala. Da so kupi snega velika težava pri orientiranju je potrdil tudi Matej Ledinek in dodal: "Težavne so seveda tudi viseče veje, ki so pod težo snega bistveno nižje in se zaletavamo vanje."
Neočiščena parkirišča za invalide
Dodatno težavo predstavljajo neočiščena parkirišča za invalide. Mija Pungeršič, uporabnica invalidskega vozička, ki se z avtom vozi v službo, nam je namreč sporočila, da je že tri dni primorana biti doma, saj so parkirišča na Štihovi in Linhartovi ulici ter Železni cesti, ki so v bližini njene pisarne, nedostopna. »Še vedno je na njih sneg, ki je zdaj zaledenel, zato ne morem tam parkirati, pa tudi če bi mi to uspelo, ne morem iz avta, saj vozička ne morem približati avtomobilu, da bi lahko izstopila,« je pojasnila Pungeršičeva, ki je na MOL poslala pritožbo, na odgovor še čaka. "Če povzamemo, slabo očiščene površine predstavljajo veliko nevarnost in potencial za padec in poškodbo. Zato pozivamo vse pristojne, ne samo na MOL, da se pohodne površine in kolesarske steze primerno očistijo", je zaključil Jeralič.
Kreč Bricljeva pa zimskim službam po Sloveniji predlaga, da po vzoru Karlskoga na Švedskem spremenijo strategijo čiščenja in najprej počistijo pločnike in pešpoti. "Ko so strategijo čiščenja spremenili, se je zgodil nepričakovan obrat. S tem so dejansko prihranili nekaj sredstev v mestnem proračunu. Bistveno se je zmanjšalo število poškodb zaradi zdrsov in padcev pešcev. Ali bolje rečeno pešk. Tako so zaradi manj zdravniških posegov in manj bolniških odsotnosti prihranili več, kot so investirali." je zapisala Kreč Bricljeva.
Mestno občino Ljubljana smo prosili za pojasnila, ki jih bomo takoj, ko jih prejmemo, tudi objavili.