V Narodnem vojaškem muzeju so sklenili, da Etiopiji vrnejo lase cesarja Teodorja II. (Tevodros II.), ki jih bodo nato lahko pokopali na etiopskih tleh. Britanci so cesarju lase odstrigli zgolj nekaj ur po tem, ko je ta storil samomor po porazu v bitki pri Magdali.
Lasje niso klasificirani kot človeški ostanki
Že lanskega aprila je etiopsko veleposlaništvo v Londonu zahtevalo vrnitev njegovih pramenov. Zanimivo je, da se las v skladu s smernicami za muzeje, ki jih je pripravila britanska vlada in ki dopuščajo restitucijo, ne klasificira kot "človeški ostanki". Vendar se je muzejski svet odločil za njihovo vrnitev, saj gre po njihovem za "priložnost, da se naredi nekaj diplomatsko pozitivnega z Etiopijo".
Tiskovna predstavnica etiopskega veleposlaništva je vrnitev opisala kot "zgledno dobronamerno gesto". Ob tem je dodala: "Ker prameni las predstavljajo ostanke enega najbolj cenjenih in priljubljenih državnih voditeljev, lahko pričakujemo radostne odzive ob vrnitvi v njihovo zakonito domovino".
Akvareli bitke in portret na smrtni postelji
Znano je, da je cesarju Teodorju II. lase odtujil poročnik Frank James, ki je bil dejaven tudi kot umetnik. Odstrigel mu jih je po tem, ko ga je upodobil na smrtni postelji. Jamesovi potomci so lase predali muzeju leta 1959 skupaj z nekaj poročnikovimi akvareli dotične bitke. Gre za dva ločena pramena las, eden od njiju je s pečatom pritrjen na papir.
Etiopska vlada se še ni odločila, ali bodo lasje po vrrnitvi domov začasno razstavljeni, načrtuje pa se, da jih bodo pokopali poleg posmrtnih ostankov cesarja v samostanu Mahibere Selassie v Kvari v severnem predelu Etiopije. Vodstvo muzeja in etiopska oblast se trenutno še dogovarjajo glede primopredaje las, nemara bo etiopski minister za kulturo ob tej priložnosti prišel v Veliko Britanijo, poroča The Art Newspaper.
Cesarjev sin pokopan v Kapeli sv. Jurija na Windsorskem gradu
Tudi sicer je na britanskih tleh po bitki aprila 1868, ko je britanska vojska za osvoboditev zapornikov napadla trdnjavo Teodorja II., pristalo veliko etiopskih dragocenosti. Takrat so iz Etiopije odvedli tudi njegovega sina, cesarjeviča Alemajehuja. Ta je umrl v starosti 19 let, njegovi posmrtni ostanki, ki jih Etiopija prav tako želi dobiti nazaj, so pokopani v Kapeli sv. Jurija na Windsorskem gradu.
Ob lanski 150. obletnici bitke
Etiopija si že kakšno desetletje prizadeva za vrnitev predmetov, kar se je še intenziviralo po lanski 150. obletnici bitke, ko je bilo več naplenjenih dragocenosti ob jubileju razstavljenih v Muzeju Viktorije in Alberta. Etiopsko stran pa je takrat precej vznemirila izjava tega muzeja o tehtanju možnosti, da bi predmete zgolj dolgoročno posodili tej vzhodnoafriški državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje