"V Bologni in Frankfurtu se bosta slovenska književnost in založništvo končno predstavila v svetovni areni. Velika priložnost. Ampak – ni samo zla slutnja – nismo pripravljeni. Ali bomo svetovno literarno in založniško prizorišče zasuli s prevodi naših avtorjev? Ali bomo uspeli vzbuditi resno radovednost in požeti priznanje, ko nam je dana prava priložnost," je zapisal Dušan Merc v pismu, ki ga je naslovil na ministra za kulturo Zorana Pozniča.
"Saj veste, jezik pa to."
"Glede na sredstva za knjigo in založništvo nimamo možnosti," je prepričan predsednik DSP-ja. "Tam bi lahko šlo zares, lahko bi pokazali svojo intelektualno produkcijo, svojo moč – pa tega zaradi pomanjkanja vizije, letargičnosti birokratov, ki vladajo na vašem ministrstvu, ne bo. In morda ne bo tudi zato, ker vi ne razumete bistva in temelja nacionalnega obstoja. Saj veste, jezik pa to," nadalje beremo v pismu.
Merc ministra Pozniča pozove, naj "sebi in svojim kolegom tam v vladi dopove, da se že deset let lomi hrbtenica založništva in z njim tudi hrbtenica jezikovnim ustvarjalcem".
"Vse prepuščeno iznajdljivost in marljivosti posameznih avtorjev."
"Ob takšni politiki do slovenskega založništva in literature, bomo vsi komaj čakali, da bo šlo vse skupaj mimo, avtorji in slovenska knjiga pa bo ostala na sedanjem nivoju: slovenske literature pač ne bo nikjer na tem svetu (samo v domačem loncu jo bomo prekuhavali), pogodbe za slovenska dela v tujih jezikih bodo, kot so sedaj v drobcih, skromno, brez učinka in resne veljave, ko je vse prepuščeno iznajdljivost in marljivosti posameznih avtorjev," še zapiše Merc.
Odziv ministrstva: Na pavšalne očitke ne bomo odgovarjali
Ministrstvo za kulturo se, kot so zapisali v odzivu, zaveda pomena slovenske knjige in založništva. Tudi minister Poznič, ki se danes na delovnem sestanku z direktorjem frankfurtskega knjižnega sejma Jürgenom Boosom pogovarja o najučinkovitejših načinih predstavitve slovenskih avtorjev, založnikov in knjigotržcev, si prizadeva za okrepitev dejavnosti na tem področju. "Na pavšalne očitke ne bomo odgovarjali," so zapisali v odzivu a odprto pismo predsednika DSP.
Pojasnili so, da imajo iz integralnega proračuna RS za gostovanje Slovenije na knjižnem sejmu v Frankfurtu leta 2022 na voljo 2,5 milijona evrov, pri čemer Jak od leta 2016 vsako leto črpa 300.000 evrov za pripravljalne dejavnosti, tj. do sedaj 1,2 milijona evrov. Zagotovljena so tudi evropska sredstva v višini 4,5 milijona evrov. Trenutno je postopek v fazi definiranja metodologije izvajanja javnih razpisov skupaj s službo vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK).
Dodali so, da je, glede na to, da bo Slovenija leta 2021 na mednarodnem knjižnem sejmu za otroke v Bologni država v fokusu, ministrstvo Jaku znotraj sredstev, ki jih prejema iz državnega proračuna, v letošnjem letu povečalo sredstva za izvedbo nacionalne stojnice in literarno strokovnega programa na sejmu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje