Predlog reorganizacije bodo po napovedih župana Fištravca v prvem branju sprejemali na seji mestnega sveta 26. marca, ko bodo obravnavali tudi proračun za letošnje leto. Foto: BoBo
Predlog reorganizacije bodo po napovedih župana Fištravca v prvem branju sprejemali na seji mestnega sveta 26. marca, ko bodo obravnavali tudi proračun za letošnje leto. Foto: BoBo

Kot je dejal direktor mestne uprave Bojan Babič, želijo z novo ureditvijo odpraviti "nelogičnosti in neracionalnosti" znotraj mestne uprave in tako povečati njeno učinkovitost. "Bistvo reorganizacije je, da procese znotraj mestne občine centraliziramo in organiziramo na način, da bo občina bolj operativna in da se bodo občani v konkretnih zadevah znali obrniti na pravega človeka," je dejal v petek.

Odpuščanj naj ne bi bilo
Spremembe ne predvidevajo odpuščanj, zagotavlja Babič. "Z naravnim odlivom želimo stvari uskladiti tako, da pridemo na primerno število zaposlenih," je dejal.

Kot je napovedal mariborski župan Andrej Fištravec, nameravajo ukiniti javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in ga združiti v enoten urad, kjer bodo razpolagali z vsemi občinskimi nepremičninami. Z uvedbo občinskega pravobranilstva pa želijo centralizirati odvetniške in pravne storitve mestne uprave, javnih zavodov in javnih podjetij.

Ustanavljanje in združevanje
V Mariboru bodo ustanovili svet mestnih četrti in krajevnih skupnosti ter združili urade za šport, kulturo, mladino, izobraževanje, socialne zadeve, zdravstvo in raziskovanje v nov urad za negospodarske dejavnosti.

Znotraj urada za finance je načrtovana služba za nadzor poslovanja javnih zavodov in javnih podjetij, projektna pisarna pa bo delovala znotraj sekretariata za splošne zadeve. "Za vsak projekt, ki se na občini dela, bo definirana projektna skupina s svojim vodjem, s čimer projekti ne bodo več razmetani po uradih," je pojasnil Fištravec.

Zadnjo reorganizacijo mestne uprave je načrtovala še ekipa prejšnjega župana Franca Kanglerja, ki je bil zaradi protestov konec leta 2012 prisiljen odstopiti s položaja. Tako je akt o sistemizaciji delovnih mest kljub nasprotovanju sindikatov podpisal takratni podžupan Milan Mikl, novoizvoljeni župan Fištravec pa ga je takoj po prevzemu županskega mandata razveljavil in tako po lastnih navedbah "preprečil novo utrjevanje klientelističnih omrežij znotraj mestne uprave".