Predsednica Društva Integriteta Simona Habič pravi, da pogostokrat dobivajo informacije, da so razpisi prirejeni. Foto: BoBo
Predsednica Društva Integriteta Simona Habič pravi, da pogostokrat dobivajo informacije, da so razpisi prirejeni. Foto: BoBo
Korupcija pri zaposlovanju v javnem sektorju

Že dve leti brezposelna mama samohranilka je pred dnevi na spletni strani zavoda za zaposlovanje prebrala razpis za delovno mesto analitika na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani. Razpis je želela pogledati še na spletni strani sodišča, a tam ga ni bilo. Zato je poklicala na sodišče.

"Gospa na drugi strani se je nasmehnila, povedala je, da nikomur ne more preprečiti kandidature, ampak med vrsticami sem dobila občutek, da je ves trud zaman, ker je delovno mesto že oddano," je povedala brezposelna samohranilka.

S sodišča so nam odgovorili, da se je na to prosto delovno mesto prijavilo več kot 200 kandidatov in da ne drži trditev, da je kandidat že izbran. A naša sogovornica temu ne verjame, saj je to, kot pravi, doživela že velikokrat.

"Večina državne uprave javnega sektorja deluje na ta način, da se vnaprej ve, kdo bo prišel na to delovno mesto. To je na neki način javna skrivnost," je še pojasnila.

To trdi tudi predsednica Društva Integriteta Simona Habič. "Pogostokrat dobivamo informacije, sporočajo nam, da so bili razpisi prirejeni, da so na razpisu dobili službo v sorodstvenem razmerju s predstavnikom kadrovske službe ali izbirne komisije," je povedala Habičeva.

In kaj lahko stori neizbrani kandidat? Prav dosti ne. Svoje sume lahko prijavi inšpektoratu za delo, a po navadi v takih primerih ni dokazov. Lahko pa zahteva tudi sodno varstvo. To mora storiti na pristojnem delovnem in socialnem sodišču.

Jelena Aščić, TV Slovenija

Korupcija pri zaposlovanju v javnem sektorju