Vettel se je na skoraj enomesečne počitnice po VN Madžarske odpravil kislega obraza. Foto: EPA
Sebastian Vettel
Vettel je na večini letošnjih dirk poslabšal svojo uvrstitev s kvalifikacij. Foto: Reuters
Mark Webber
Webbrova samozavest je z uspehi letošnje sezone močno zrasla. Foto: Reuters
Jenson Button
Aktualni svetovni prvak je tisti dirkač, ki je na letošnjih dirkah največkrat izboljšal uvrstitev s kvalifikacij. Foto: Reuters

Nemec sedi v najboljšem dirkalniku (RB6), je najuspešnejši na kvalifikacijah, a je kljub temu "le" tretji v skupnem seštevku dirkačev.

Letos je Vettel sedemkrat startal s pola, a je le dvakrat slavil ('pole' je v zmago "pretopil" v Valenciji, zmago v Maleziji je osvojil s 3. startnega mesta), kar pomeni, da je njegova uspešnost 28,57-odstotna oziroma manjša od povprečja. V zgodovini formule ena je dirkač, ki je osvojil pole, na 832 dirkah slavil 332-krat (kvota uspešnosti: 39,9 odstotka).

Ob sobotah 23-letnik vozi kot svetovni prvak, ob nedeljah pa potem vse vrže stran. Med kvalifikacijami in karirasto zastavico je v prvem delu sezone pustil že 102 točki. Nemški časnik Bild je izračunal, koliko točk bi imel vsak dirkač, če bi svojo uvrstitev na kvalifikacijah ohranil tudi na dirki oziroma če bi bile kvalifikacije izid dirke. Vettel bi prepričljivo vodil pred moštvenim kolegom Webbrom 25 točk (oziroma eno zmago).

Red Bull mora bolje vnovčiti kvalifikacije
Na drugem mestu "minusašev" je Vettlov moštveni kolega pri Red Bullu Mark Webber, ki je med soboto in nedeljskim popoldnevom izgubil 67 točk. To kaže, kako krhek je na dirkah brez dvoma najhitrejši dirkalnik ter koliko napak je naredilo relativno neizkušeno moštvo, ki je v formuli ena od leta 2005. Svoje je naredila tudi neučakanost 23-letnika iz Heppenheima. Vettel je doživel pet tehničnih okvar svoje Randy Mandy (tako je poimenoval svoj dirkalnik; pred menjavo šasije pa Luscious Liz), dvakrat je bil kriv sam: zakuhal je nesrečo z Webbrom v Turčiji in naredil napako pri ponovljenem štartu po varnostnem avtomobilu v Budimpešti.

"V tej fazi prvenstva je zelo pomembno, da dobre kvalifikacije pretvorimo v točke," zahteva vodja Red Bulla Christian Horner, ki ve, da bo moral Vettel spremeniti trend relativne neuspešnosti na dirkah (v primerjavi z dosežki na kvalifikacijah), če naj postane najmlajši svetovni prvak vseh časov (rekord drži Lewis Hamilton).

+ 3

Po "kvalifikacijskem" točkovanju tretjeuvrščeni Hamilton s 120 točkami zaostanka praktično ne bi imel več možnosti za naslov, aktualni svetovni prvak Jenson Button pa bi z 78 točkami tudi teoretično izpadel iz boja. A ravno Britanec je tisti, ki v primerjavi s kvalifikacijami na dirkah največ pridobi (njegov saldo kvalifikacije-dirka je + 69) in je zato s še štirimi dirkači v boju za naslov.

Po starem točkovanju bi vodil Hamilton
Ena večjih sprememb pred začetkom letošnje sezone je bila sprememba sistema točkovanja. Sistem 10-8-6-5-4-3-2-1, ki je bil v veljavi od leta 2003, je zamenjalo točkovanje 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Naredili smo primerjavo, koliko točk bi dirkači za letošnje uvrstitve zbrali po lanskem tekmovanju. Izkazalo se je, da večjih razlik v skupni razvrstitvi v primerjavi z letošnjim točkovanjem ni, le Hamilton bi vodil z dvema točkama prednosti pred Webbrom, dejansko pa ima Avstralec štiri točke prednosti pred Britancem.