Hokejisti Češke so po streljanju kazenskih strelov ugnali Američane. Foto: epa
Svetovni podprvaki Švedi so po težkem boju premagali Švico z 2:1. Foto: epa
Simon Gagne in Joe Thornton
Simon Gagne in Joe Thornton sta v zadnji tretjini premagala Jana Laska in odločila zmagovalca. Foto: Reuters

Čehi, za katere je odločilni gol dosegel Martin Rucinsky, vratar Tomas Vokoun pa je ustavil vse ameriške kazenske strele, so maščevali lanski poraz, ko so jih v Pragi v četrtfinalu ZDA premagale prav po kazenskih strelih. Tudi Ruse je v dvoboju proti Fincem rešila loterija.

Zbornaja komanda, ki se je pred prvenstvom predstavila na Jesenicah, je zaostajala z 0:2, vendar ji je uspelo še do konca prve tretjine izenačiti. Zadnji gol rednega dela je bil z igralcem manj mojstrovina Pavla Dacjuka. V kazenskih strelih so bili strelci precej natančni, odločilni zadetek pa je dal Maksim Afinogenov.

Favorizirani Kanadčani so po zaostanku s 3:4 v zadnji tretjini strli odpor Slovaške. Zadela sta Simon Gagne (z goloma in podajo prvi mož tekme) in Joe Thornton, ki je odločilni gol (to je bila prava "bomba" tik pod prečko) dosegel 4:22 pred koncem. Prvaki zadnjih dveh let so lani Slovake izločili v polfinalu, tudi takrat le z golom razlike (2:1).

Švedska je imela veliko težav s Švico, ki je v 80. sekundi tekme izkoristila igralca več in povedla. Gola Niklasa Kronwalla in Daniela Sedina sta postavila stvari na svoje mesto in Švedska se je petič zapored uvrstila v polfinale, čeprav z igro ni navdušila.