Hokejisti Češke s pokalom za najboljšega na svetu. Foto: epa
Odprta igra Kanade v zadnji tretjini je bila voda na mlin Čehov. Foto: epa
Na mlado rusko moštvo bo v prihodnje potrebno še računati. Foto: epa
Vaclav Prospal
Vaclav Prospal je razveselil češke navijače v prvi tretjini. Foto: epa

Na tekmi reprezentanc, ki ju zaznamuje napadalna (Kanada) oziroma obrambna igra (Češka), je zmagala češka strategija. Vaclavu Prospalu je že v 5. minuti uspelo spraviti v mrežo odbiti plošček Martina Brodeurja. Češki branilci so ustavili najboljši napad na SP-ju, tj. napad Joeja Thorntona, Ricka Nasha, Simona Gagna, in nadzorovali igro.

Kanadčani so se v zadnji tretjini odprli, kar je bila voda na mlin Čehom. Po hitrem protinapadu je Martin Rucinsky z močnim strelom matiral vratarja Kanade. Jaromir Jagr je bil pri obeh zadetkih podajalec. V zadnji minuti je na prazen gol prvi zadetek na prvenstvu dosegel Josef Vasicek.

Češko slavje so tik pred koncem za nekaj minut prekinili vročekrvni severnoameriški hokejisti, ki so hoteli obračunati z nasprotniki na ledeni ploskvi. Sodnika sta pravočasno posredovala in preprečila množični pretep. Jagr in druščina se je lahko veselila prvega naslova po letu 2001, skupno pa že petega, odkar je Češka samostojna. Javorjevim listom je ostala le slaba tolažba, da so imeli več strelov na gol (29:27).

Čehi so se na prvenstvu predstavili kot izjemno homogeno moštvo. Prvo ime je bil zvezdnik Jagr (2 gola + 7 podaj), po učinku je bil takoj za njim Prospal (2 gola + 6 podaj). V vratih je bil zanesljiv Tomas Vokoun, ki se je izkazal predvsem v četrtfinalu proti ZDA, ko je Češka napredovala po kazenskih strelih. V finalu je Vokoun zbral 29 obramb (Brodeur 24).

Ružička odstopil
Po osvojeni zlati medalji je odstopil češki trener Vladimir Ružička. "Odločitev je dokončna. Ne bom se premislil," je dejal 41-letni Ružička, ki ima v svojih vitrinah kot igralec tudi naslov olimpijskega prvaka. Leta 1998 je bil v Naganu kapetan zlate češke reprezentance. Letos je treniral praško Slavijo, po smrti v avtomobilski nesreči Ivana Hlinke 16. avgusta, pa je začasno prevzel vodenje reprezentance.

Rdeči ruski stroj zmlel Švede
Na tekmi za tretje mesto so Rusi prepričljivo s 6:3 premagali utrujene Švede, ki so dan prej izgubili v podaljšku proti Čehom. "Zbornaja komanda" je vsilila Skandinavcem visok ritem, ki ga niso mogli držati.
Odločilen je bil ruski "blitzkrieg" med 22. in 29. minuto, ko se je švedska mreža zatresla trikrat zapored.

Švedska je v zadnji tretjini ublažila poraz, a se je morala sprijazniti, da po dveh zaporednih osvojenih kolajnah prvič po letu 2000 ne bo osvojila medalje. Rusi so na prvenstvu pokazali zelo dobro igro, toda so znova ostali brez naslova, ki ga naskakujejo že vse od leta 1993.