Tony Martin je po dveh tretjih mestih dočakal zlati dan in v Köbenhavnu
Tony Martin je po dveh tretjih mestih dočakal zlati dan in v Köbenhavnu "stresel" vso konkurenco. Foto: EPA
Fabian Cancellara
Fabian Cancellara, svetovni prvak v letih 2006, 2007, 2009 in 2010, tokrat ni imel možnosti za zlato medaljo. Foto: EPA

Za zlato medaljo sta se na 46,4 km dolgi ravninski progi v Köbenhavnu po pričakovanju udarila branilec naslova Cancellara in motivirani Martin, ki je s številnimi letošnjimi zmagami v vožnjah na čas (Pariz-Nica, Baskija, Dauphine, Tour, Vuelta) napovedal, da lahko izzove Švicarja. Odpeljal je brezhibnen kronometer in za minuto in 15 sekund premagal Britanca Bradleyja Wigginsa, ki se je lahko srebrne medalje veselil zaradi napake Fabiana Cancellare tik pred ciljem.

Rekordno povprečje: 51,8 km/h
Že na prvem vmesnem času (po 10,8 km) je bila Martinova prednost pred Cancellaro deset sekund, na polovici proge pa že 40 sekund. 26-letni Martin je ves čas držal izjemen ritem, tako da je bila njegova povprečna hitrost na koncu 51,8 km/h, kar je rekorden dosežek.

Sanje so postale resničnost
"Vloga favorita me ni ovirala, tako dobro se nisem še nikdar počutil. Ko sem prehitel enega od favoritov, kar je pomenilo, da sem minuto in pol pred njim, je bilo jasno, da sem odlično na poti. To pa mi je vlilo še dodatnih moči, že nekaj kilometrov pred ciljem sem bil prepričan, da lahko zmagam. Sanje so postale resničnost, to je najsrečnejši dan v mojem življenju," je bil presrečen novi prvak.

Cancellara na koncu povsem popustil
Olimpijski prvak Cancellara (štartal je zadnji) je na koncu izgubljal moč in tudi motiv, saj je videl, da za zlato nima več možnosti. Ostal je celo brez srebrne medalje, saj se je v zadnjem ostrem ovinku dober kilometer pred ciljem povsem ustavil (glej video desno) in v cilju za Wigginsom zaostal pet sekund.

Mednarodna kolesarska zveza je določila prireditelja svetovnega prvenstva leta 2015. Najboljši kolesarji se bodo za medalje od 19. do 27. septembra borili v Richmondu, tako da bo po letu 1986 (Colorado Springs) svetovno prvenstvo spet v ZDA.

Brajkovič niti zadovoljen niti razočaran
Najboljši slovenski kronometrist Jani Brajkovič ni uresničil svojih želja in je končal na 14. mestu, res pa je, da je bil profil preveč ravninski, kar ne ustreza tako lahkim kolesarjem, kot je Brajkovič:

"Konkurenca je bila izjemna, moja uvrstitev pa kar realna, glede na trenutno formo in konfiguracijo proge. Proga ni bila meni v prid, kot smo videli, so bile povprečne hitrosti velike, jaz pa velike hitrosti nisem sposoben razviti. Meni bolj ustrezajo zahtevnejši kronometri, ta pa ni bil. Bil je celo lažji, kot sem pričakoval. Nisem srečen, razočaran pa tudi ne."

Debitant na SP-jih Robert Vrečer je v konkurenci 65 kolesarjev osvojil 45. mesto.

Člani, kronometer (46,4 km):
1. T. MARTIN NEM 53:43:85 2. B. WIGGINS VB +1:15,83 3. E. CANCELLARA ŠVI 1:20,59 4. B. GRABSCH NEM 1:31,76 5. J. BOBRIDGE AVS 2:11,86