Zoran Dragić je 23 točk dosegel ob metu iz igre 8/12. Imel je tudi devet skokov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Nenad Krstić in Mirza Begić
Mirza Begić se je dobro kosal z Nenadom Krstićem. Če je bil proti Franciji precej nebogljen, je tokrat dosegel 10 točk in zbral 6 skokov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Jaka Blažič
Škoda, da ni Jaka Blažič že na prejšnjih tekmah pokazal svojih napadalnih sposobnosti. Tokrat je zbral 15 točk in zadel tri trojke od petih poskusov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Bojazen, da bo slovenskim košarkarjem po četrtfinalnem porazu tekma proti Srbiji kar malce odveč, je bila zaman. Okrog 5.000 gledalcev je videlo prepoznavno slovensko borbeno in hitro igro z dobro obrambo. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Goran in Zoran Dragić
Brata Dragič sta tokrat k zmagi skupno prispevala 38 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
V Stožicah je bilo 5.700 gledalcev. Najcenejše vstopnice so stale štiri evre. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenski košarkarji dvignili vozovnico za SP

Slovenija se je Srbije lotila po španskem receptu in že v prvi četrtini povedla za 18 točk. Skoraj 6.000 gledalcev je prišlo na svoj račun in ploskalo razpoloženim strelcem. Trojke, s katerimi so se fantje mučili v četrtfinalu, so padale v rafalu, ob tem pa je obramba ostala dovolj trdna. Že do polčasa so Slovenci dosegli 53 točk, od tega Zoran Dragić 16 (na koncu 23). Roko je naravnal tudi Jaka Blažič (skupaj 15).

Srbi zagrozili z nizom devetih točk
V drugem polčasu je Srbija z nizom devetih točk malce zagrozila in občutno znižala zaostanek 23 točk. V 28. minuti je bilo 64:51. Toda srbsko upanje je hitro ugasnilo, ko je selektor Dušan Ivković dobil tehnično napako, Slovenija pa si je s črte prostih metov (Lakovič 2, Blažič 1) spet priigrala varno prednost 16 točk.

V soboto v boj za 5. mesto
V zadnji četrtini je razlika kmalu spet dosegla 20 točk in dvomov o zmagovalcu ni bilo več. Slovenija bo v soboto ob 21. uri tako igrala za 5. mesto, kar bi bila druga najboljša uvrstitev na EP-jih. Slovenija si ni priigrala le SP-ja 2014, ampak tudi neposredni nastop na prihodnjem evropskem prvenstvu v Ukrajini.

Hrvati do polfinala prek Ukrajine
V prvem današnjem četrtfinalu sta se pomerili Hrvaška in Ukrajina (84:72), od 21.00 se merita še Litva in Italija.

Film tekme Slovenija - Srbija
Prva četrtina (30:16): Kar 30 točk Slovenije

Bojazen, da bodo Slovenci nemotivirani, se ni uresničila. Ni bilo sledu o utrujenosti, žoga je krožila, igra je bila borbena, hitra, z veliko protinapadi. Srbi so sicer povedli z 2:6, nato pa so prevladovali Slovenci in v 7. minuti je bilo že 17:7. Padalo je z vseh strani, trojki Z. Dragića (9 točk v prvi četrtini) in Blažiča sta prinesli že 13 točk prednosti (23:10), izza črte je zadel še Jaka Lakovič (28:10). V zadnji minuti je Srbija dosegla šest točk in zmanjšala zaostanek.

Druga četrtina (21:19): Z. Dragić 16 do odmora
Srbija je izkoristila nekaj slovenske nezbranosti in prišla na minus deset (33:23). A se je hitro našel naslednji Maljkovićev junak, ki je zadel trojko - Edo Murić. Slovenci niso popuščali v obrambi, v napadu pa so bili raznovrstni. Balažič je v raketi s svojo 9. točko "ujel" Z. Dragića in zvišal na 40:25. Ivković se je ob svoji drugi minuti odmora močno razjezil, a to ni bistveno spremenilo razmerja sil. Srbi so precej igrali na Nenada Krstiča, ki je bil z 10 točkami prvi srbski strelec do glavnega odmora. Slovenski junak prvih 20 minut je bil Zoran Dragić: 16 točk ob metu iz igre 5/7, prosti meti 4/4. Ob tem še štirje skoki!

Tretja četrtina (18:20): Srbi so se približali na 14
Z. Dragić je nadaljeval šov (55:35), Dušan Ivković pa se je še naprej jezil, tokrat na sodnike. Najvišja slovenska prednost je znašala 23 točk (60:37), takrat pa je slovenska igra zastala, met ni bil več natančen in Srbija je z devetimi zaporednimi točkami začutila priložnost. Toda upanje je hitro ugasnilo, ko je selektor Ivković dobil tehnično napako, Slovenija pa si je s črte prostih metov spet priigrala varno prednost 16 točk.

Zadnja četrtina (21:19): Samo še za statistiko
Slovenija ni popuščala, spet so stekle trojke in v 34. minuti je Blažič s svojo 15. točko priboril 20 točk prednosti (81:61). Srbija se je sprijaznila s porazom in obe ekipi sta igrali le še za statistiko. Slovenija je dosegla svojo najvišjo zmago na letošnjem EP-ju in si zanesljivo priborila nastop na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji. Boštjan Nachbar: "Ni se bilo lahko pobrati po porazu proti Franciji in po tej kratki noči. Priigrali smo si lepo prednost in mirno pripeljali tekmo do konca."