Goran Dragić je bil najboljši igralec tekme z 19 točkami in s 7 skoki. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Boštjan Nachbar
Boštjan Nachbar je odigral zadnjo tekmo na evropskih prvenstvih, morda pa bo nastopil prihodnje leto na svetovnem prvenstvu v Španiji. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Eugene Jeter
Eugene Jeter je bil zelo utrujen. Gonilna sila igre Ukrajine je iz igre metal le 3/12. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Božidar Maljković
Je Božidar Maljković zadnjič vodil slovensko izbrano vrsto? Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Po koncu tekme so se junaki zahvalili številnim navijačem. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Srečanje ni imelo večje tekmovalne narave, saj sta si obe ekipi že zagotovili mesto na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji. Slovenci so si s sedmo zmago na prvenstvu zagotovili drugo najboljšo uvrstitev v zgodovini slovenske košarke na velikih tekmovanjih. Slovenija je bila višje le na evropskem prvenstvu na Poljskem 2009 - četrta.

Izjemno vzdušje na zadnji tekmi Slovencev
Zadnja tekma za Slovenijo na tem prvenstvu je bila ganljivo slovo od generacije junakov, ki so dobra dva tedna držali v napetosti celotno Slovenijo. 10.000 navijačev je napolnilo Stožice in reprezentanco ob koncu nagradilo z bučnim ploskanjem.

Po koncu tekme so slovenski junaki skoraj deset minut ostali na sredini igrišča in se po mikrofonu zahvalili občinstvu. Kapetan Jaka Lakovič je dejal: "Nimamo medalje, imamo pa zlate navijače." Boštjan Nachbar je dodal: "Bolj pomembno kot medalja je, da smo združili Slovence. Takoj zamenjam te občutke za medaljo."

Že prihodnje leto velike spremembe
Dejstvo je, da je bila ta tekma zadnja reprezentančna za marsikaterega slovenskega igralca. V slovo so pomahali kapetan Lakovič (35 let), ki je dres Slovenije s ponosom nosil na sedmih evropskih prvenstvih in dveh svetovnih, verjetno tudi Nachbar (33), Jure Balažič (33), Nebojša Joksimovič (31) in Uroš Slokar (30). Pri njihovih letih verjetno niti nastop na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji ni dovolj velik magnet, da bi se po naporni klubski sezoni znova odrekli poletnemu počitku in se za dva meseca priključili reprezentanci. S koncem prvenstva se je pogodba iztekla tudi selektorju Božidarju Maljkoviću.

Ukrajina, gostiteljica naslednjega evropskega prvenstva 2015, je s šestim mestom dosegla svojo daleč najboljšo uvrstitev na evropskih prvenstvih, tudi proti Sloveniji pa je pokazala, da je zasluženo prišla tako visoko.
Boljši začetek Ukrajine
Prvo četrtino so dobili Ukrajinci, ki jim je v zadnjih dveh minutah in pol uspela serija 10:0. Igor Zajcev in Kiril Natjažko sta bila natančna izza črte.
Slovenci so se prebudili v 2. četrtini
Slovenija se je vrnila v igro z delnim izidom 11:0, Gašper Vidmar je bil dvakrat natančen pod košem, Edo Murić in Jure Balažič pa sta zadela za tri točke. Minuto pred koncem polčasa je G. Dragić polagal za 40:30, a sta Maksim Pustozvonov in Eugene Jeter s trojkama tik pred odmorom znižala na 40:36.
V tretji četrtini so Slovenci še bolje zaigrali v obrambi, Ukrajinci niso imeli pravih rešitev v napadu. Prednost je hitro narasla (45:36). Jaka Blažič je zadel trojko za 52:42, za najvišjo prednost na tekmi pa je v 29. minuti poskrbel Vidmar (54:42).

"Gogi" je imel vedno pravi odgovor
Ukrajinci so se slabih pet minut pred koncem približali na vsega štiri točke zaostanka po košu Zajceva (62:58). Žogo je v svoje roke vzel najboljši igralec tekme Dragić in s petimi zaporednimi točkami popeljal Slovenijo v vodstvo s 67:59. Zmago je potrdil njegov brat Zoran z zabijanjem osem sekund pred koncem.

Tudi Srbi na svetovnem prvenstvu
V tekmi za 7. mesto je Srbija s 76:62 premagala Italijo, s čimer si je zagotovila nastop na svetovnem prvenstvu v Španiji prihodnje leto in na evropskem prvenstvu 2015 v Ukrajini. Odločilno prednost so si Srbi zagotovili že v prvi četrtini (27:11), ko so zadeli 11 od 15 metov iz igre.
Zadnji dan EuroBasketa 2013 v nedeljo bosta v tekmi za bron (17.30) igrali Hrvaška in Španija, v velikem finalu ob 21. uri pa se bosta za evropski naslov pomerili Francija in Litva.