Pri 35 letih 25,5 točke ob 57,5-odstotnem metu iz igre in skorajda devetih skokih v povprečju na devetih tekmah EP-ja. Kapo dol, Pau Gasol! Očitno pa tako niso menili gledalci v dvorani v Lillu, ki so Gasolu ob prejemu nagrade MVP namenili salve žvižgov. Da, Francozom je v polfinalu denimo nasul očitno bolečih 40 točk. Foto: EPA
Španski košarkarji
Španci so s tretjo krono v štirih nastopih na eurobasketu postali prva reprezentanca po ZR Jugoslaviji, ki ji je ta dosežek uspel med letoma 1995 in 2001. Skupno imajo sicer z evropskih tekmovanj 12 odličij, na zmagovalnem odru pa so že petič zapored. Foto: Reuters
Pau Gasol in Jonas Valančiunas
Pau Gasol je prepričljivo dobil dvoboj dveh izjemnih centrov proti Jonasu Valančiunasu. Foto: EPA
Rafael Nadal
Finale evropskega prvenstva v košarki si je v družbi nekdanjega španskega reprezentanta Juana Carlosa Navarra ogledal tudi španski teniški velemojster Rafael Nadal. Foto: Reuters

To je prav tako že tudi tretji naslov evropskih prvakov (2009, 2011) za izjemno generacijo igralcev z nenadkriljivim Paujem Gasolom na čelu, ki je tako pri 35 letih postavil reprezentančno piko na i izjemni karieri, v kateri je postal tudi svetovni prvak (2006) in olimpijski podprvak (2008, 2012). Oslabljenih Špancev (brez Marca Gasola in Joseja Calderona) pred začetkom turnirja nihče ni uvrščal med največje favorite, a jih je Gasol z vrhunsko igro po začetnih krčih (dva poraza na prvih treh tekmah skupinskega dela) pred finalom popeljal do petih zmag zapored, vrhunec je seveda bila četrtkova polfinalna zmaga nad gostitelji pred avditorijem 27.000 glasnih francoskih navijačev.

Španci postajajo trn v litovski peti
V finalu pravega dvoma o zmagovalcu vse od začetka tekme pravzaprav ni bilo, saj so Španci narekovali visok ritem igre, ki mu Litva ob številnih napakah ni mogla slediti. Potem ko jih je Litva premagala v finalu EP-ja 2003, so Španci dobili vse medsebojne dvoboje v izločilnih fazah tekmovanj (četrtfinale SP-ja 2006, polfinale OI 2008). Litva je s srebrno medaljo ponovila uspeh z zadnjega EP-ja, skupno ima zdaj tri srebrne kolajne (eno še iz leta 1995), po še enem finalnem porazu pa Litovci ostajajo pri treh naslovih iz let 1937, 1939 in 2007.

Gasol pobral vse nagrade
Gasol je bil na koncu seveda prvi strelec tekme s 25 točkami in več kot zasluženo drugič v karieri osvojil tudi naziv najkoristnejšega igralca prvenstva, saj je bil prepričljivo s povprečjem več kot 25 točk na tekmo tudi najboljši strelec tekmovanja. V najboljši peterki prvenstva so se mu pridružili še rojak Sergio Rodriguez, Litovca Jonas Mačiulis in Jonas Valančiunas ter Nando De Colo, ki je Francijo kot najboljši igralec popeljal do tretjega mesta na domačem prvenstvu.

Odličen začetek Špancev
Odličnega začetka Špancev litovski selektor Jonas Kazlauskas ni prekinil niti z minuto odmora, pred katero je bil izid 8:2. Ko se je s štirimi točkami zapored med španske strelce vpisal še njihov prvi igralec Gasol, je bilo že +11 (15:4) v peti minuti, po novih dveh koših Gasola iz bližine pa je bilo v osmi minuti že 19:6.

Po trojki Mačiulisa Litovci čudežno zaostajali le za osem
Španci so ritem narekovali tudi v drugi četrtini, ko so po novem zabijanju Gasola povedli že za 16 točk v 17. minuti. Litva je bila nemočna ob španski igri "pick and roll", prav tako je bila razlika v izgubljenih žogah (3:8) in metu iz igre (56-odstoten proti 35-odstotnemu). Litva je po trojki Mačiulisa v zadnjih sekundah druge četrtine čudežno izvlekla zaostanek le osmih točk (41:33) pred nadaljevanjem, ki pa je prineslo ponovitev stare zgodbe.

V drugem polčasu so Španci spet hitro ušli
Španci so se hitro odlepili z delnim nizom 11:2 in povedli za 17 točk na začetku tretje četrtine, Litovci pa se do konca tekme na manj kot osem točk kot ob polčasu niso več približali.

V tekmi za tretje mesto je gostiteljica Francija ugnala Srbijo z 81:68.