Srbi so se nekoliko oddolžili Albaniji, ki je na tekmi v Beogradu za zeleno mizo dobila tri točke. Foto: EPA
Veselje Ircev po velikem skalpu. Foto: EPA
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski je bil junak Poljske na gostovanju v Glasgowu. Foto: EPA
Severna Irska se je prvič prebila na evropsko prvenstvo. Foto: EPA
Srbi utišali Albance v Elbasanu
Moutinho popeljal Portugalsko v vodstvo

Albanci so imeli ob zmagi Portugalske nad Dansko (0:1), ko je po kotu lepo z roba kazenskega prostora po lepem preigravanju zadel Joao Moutinho, s čimer so Portugalci potrdili pot na Euro, odprta vrata do drugega mesta. Bili so že tik pred tem, a Srbija je v sodnikovem dodatku dvakrat zatresla mrežo. Adem Ljajić je na začetku sodnikovega dodatka lepo podal, Aleksandar Mitrović je žogo prepustil Aleksandru Kolarovu, ki se je izmaknil zanki prepovedanega položaja in "s prve" z diagonalnim strelom premagal Etrita Berisho. V 94. minuti pa je albansko ladjo dokončno potopil Ljajić, ki je v protinapadu pretekel celotno igrišče in žogo poslal prek albanskega vratarja.

Zaradi incidenta pred letom dni v Beogradu je bilo srečanje velikega tveganja. Za nameček so neznanci v četrtek po prihodu v Tirano kamenjali srbski avtobus. Avtobus je na poti od letališča do hotela v Tirani zadelo več kamnov, k sreči pa nihče v vozilu ni bil poškodovan. Srbski nogometaši so se na pot proti Elbasanu nato odpravili po izpraznjenih in zastraženih cestah. Z izjemo glasnih žvižgov med srbsko himno med tekmo incidentov ni bilo. Albanija si lahko prvo pot na evropsko prvenstvo zagotovi v zadnjem krogu z zmago nad Armenijo.

Svetovni prvaki v Dublinu na kolenih
Zelo zanimivo je v skupini D, kjer so Irci na domači Avivi z 1:0 presenetili svetovne prvake Nemce. Nemčija je ves čas imela pobudo in napadala, a so se gostitelji odlično branili, iz edine prave priložnosti pa zadeli. V protinapadu je bil 20 minut pred koncem uspešen rezervist Shane Long. Irska si je s tem priborila vsaj dodatne kvalifikacije, še naprej pa upa na neposredni preboj na evropsko prvenstvo. Z 18 točkami zaseda tretje mesto, z 19 je Nemčija prva.

Vmes je Poljska, ki ima prav tako 18 točk. Točko in s tem ubranitev drugega mesta je v Glasgowu zagotovil Robert Lewandowski, ki je končni izid 2:2 postavil v 94. minuti. Poljski napadalec, ki je v zadnjem času v imenitni formi, je goste v vodstvo povedel že v tretji minuti, vendar so Škoti še pred odmorom našli odgovor. Matt Richie je izenačil, v 62. minuti pa so gostitelji povedli prek Stevena Fletcherja. Tik pred koncem je Lewandowski izenačil in uničil škotske možnosti za evropsko prvenstvo. Poljaki in Irci bodo v Varšavi v medsebojnem obračunu odločili o potniku v Francijo.

Severna Irska potuje v Francijo
Udeležbo na evropskem prvenstvu si je zagotovila Severna Irska, ki je s 3:1 odpravila Grčijo, ki ostaja prikovana na zadnje mesto skupine F. Nekdanji evropski prvaki so brez zmage in z le tremi točkami. Dva gola je za gostitelje v Belfastu dosegel kapetan Steven Davis.