Damir Dugonjić se bo v sredo potegoval za medaljo na 50 m prsno. Pred dvema letoma je bil v Barceloni četrti. Foto: Andrea Staccioli
Peter John Stevens
20-letni Peter John Stevens, svetovni mladinski prvak in rekorder, je potrdil razkošen talent. Foto: BoBo
Katie Ledecky
Američanka Katie Ledecky je zmagala na 1.500 m s svetovnim rekordom 15:25,48. Foto: Reuters
Dugonjić se bo boril za medalje
Polfinalni nastop Dugonjića na 50 m prsno

Dugonjić, ki je že v dopoldanskih kvalifikacijah s 26,70 postavil nov državni rekord, je v svoji polfinalni skupini osvojil tretje mesto, skupno pa je imel peti čas polfinala.

Dugonjić: Ne smem razmišljati o medaljah
"Plavali smo v drugi skupini in videli svetovni rekord, zato smo bili bolj živčni. Zase sem vesel, da sem spet plaval pod 27 sekundami. Vem, da sem nekoliko zaostal v podvodnem delu in morda sem prve tri zavesljaje naredil preveč na silo, drugo pa je bilo v redu. S finalom sem seveda zadovoljen. Tam ne smem razmišljati o medaljah, ampak o plavanju, ki mora biti brez
napak," je dejal 27-letni Korošec, ki ga čaka še pomembna analiza nastopa s trenerjem Matijo Medveškom.

Svetovni rekord Peatyja
Pred njim so se uvrstili Britanec Adam Peaty, ki je s 26,42 postavil nov svetovni rekord, Južnoameričan Cameron van der Burgh (26,74), Američan Kevin Cordes (26,76) in Brazilec Felipe Silva (26,87).

Dugonjić ne želi ustvarjati pritiska
"Peaty je suveren, njega bo težko ugnati in ne verjamem, da še kdo lahko plava jutri tako hitro, tudi on verjetno ne. A čas ni tako pomemben. Bolj pomembno je biti zbran in sproščen, verjetno pa bo za medaljo treba plavati še nekaj hitreje, kot sem jaz zjutraj in to je možno, a manj kot o tem razmišljam, boljše bo. O tem ne bi rad govoril in si ustvarjal pritiska. Seveda vem, da
do nje lahko pridem, a je ne upam napovedovati," je previden Dugonjić.

Stevens nabiral dragocene izkušnje
Drugi slovenski polfinalist je bil presenetljivo Peter John Stevens, ki je s 27,50 osvojil 12. mesto. Stevens je pred tem v kvalifikacijah plaval 27,46. "Zame je to mesto ob prvem nastopu na taki tekmi zelo dobro. Glede na formo sem morda pričakoval še nekaj več, seveda pa sem si tudi želel, da bi se nekako zmuznil v finale, kar mi ni uspelo. Skušal sem plavati sproščeno, tekmovati z drugimi in prehiteti nasprotnika ob sebi, to pa mi je uspelo. Dober je bil tudi start in upam, da bom še hitrejši prihodnji teden," je dejal 20-letni Gorenjec, sicer študent ameriške univerze Tennessee.

Od preostale trojice najboljši 23. Žbogar
Tretji dan plavalnih preizkušenj v Kazanu je sicer v kvalifikacijah skupaj nastopilo pet Slovencev. Gaja Natlačen je na 200 m prosto sklenila premiero na svetovnih prvenstvih. S časom 2:02,32 je zasedla 39. mesto. 18-letnica je sicer v ponedeljek zablestela z 11. mestom na 1.500 m prosto. Radovljičan Robert Žbogar je v svoji paradni disciplini na 200 m delfin osvojil 23. mesto, s časom 1:58,55 pa je za sekundo in 27 stotink zgrešil polfinale. Mariborčan Martin Bau je bil v svoji najmočnejši disciplini na 800 m prosto 27. s časom 8:04,11 in je za finalom zaostal za 15 sekund.

Svetovni rekord Ledeckyjeve
V torek so podelili pet kompletov medalj. Američanka Katie Ledecky je na 1.500 m prosto zmagala z novim svetovnim rekordom 15:25,48. Prvaki so postali še Britanec James Guy (200 m prosto), Avstralka Emily Seebohm (100 m hrbtno), Avstralec Mitchell Larkin (100 m hrbtno) in Rusinja Julija Jefimova (100 m prsno), ki je dvignila na noge domače občinstvo.