Peter Prevc je v prvi seriji, ko je skočil zelo daleč, naredil slabši doskok in izgubil dragocene točke v boju za kolajno. Foto: Reuters
Gregor Schlierenzauer, Severin Freund in Rune Velta
Nosilci medalj na veliki skakalnici - Severin Freund, Gregor Schlierenzauer in Rune Velta. Foto: EPA
Freund zlati in srebrni dodal še eno zlato medaljo
Prevc v Falunu za las ob medaljo
Prevc strnil vtise po 4. mestu
Zadnji štrije nastopi v finalni seriji
Skok Petra Prevca v prvi seriji

Prevc je bil s skokom 134,0 m skupaj s Freundom najdaljši v prvi seriji, a je imel najboljši slovenski skakalec, ki je branil srebro iz Predazza, odlične razmere in nekaj težav pri doskoku, ko mu ni uspel telemark, tako da je bil četrti.

DALJAVE SLOVENCEV1. serija2. serija
Nejc DEŽMAN116,5 120,0
Matjaž PUNGERTAR110,5 /
Jernej DAMJAN116,5 121,0
Peter PREVC134,0 125,5

"Tekma je bila zelo razburljiva. Po ne najbolj posrečenem poskusnem skoku se mi je uspelo zbrati. Prvi skok je bil dober, imel sem tudi dobre pogoje in morda sem bil kar malce presenečen ter nisem najbolje pristal. Tudi v drugo sem naredil dober skok in rezultat je tak, kot je,"
je po nastopu za TV SLO povedal Prevc. 22-letni skakalec iz Dolenje vasi se je dotaknil tudi slabšega doskoka, ki ga je stal kolajne: "Mogoče je odnesel medaljo, mogoče pa bom našel še kaj drugega, kar bi lahko bilo bolje, ko bom pogledal posnetek. Le trije prostori so za medalje. Ni se mi uspelo uvrstiti tja. Enkrat medaljo dobi nekdo, drugič drug."

V finalu je po skoku 125,5 m zaostal za Norvežanom Runejem Velto, svetovnim prvakom z manjše skakalnice, ki je v Falunu osvojil tretjo medaljo, a je potem slabše nastopil Norvežan Anders Bardal, ki je bil po polovici preizkušnje drugi, na koncu pa je zasedel šesto mesto. Napad Velte je brez težav ubranil Avstrijec Gregor Schlierenzauer. Rekorder po številu zmag v svetovnem pokalu je v finalu s tretjega mesta napredoval na drugo in slabšo sezono popravil z naslovom svetovnega podprvaka.

Freund tudi v finalni seriji ni nič taktiziral
Freund je kar za 22 točk prehitel konkurente. Nemški skakalec, za katerega se zdi, da bo glavni konkurent Prevcu v boju za veliki kristalni globus (trenutno je Freund v svetovnem pokalu tretji), je v Falunu v imenitni formi. Na srednji napravi je postal svetovni podprvak in bil glavni junak nemške mešane ekipe, ki je osvojila zlato odličje. Freund je prvi nemški svetovni prvak po 14 letih, ko je bil v Lahtiju najboljši Martin Schmitt. Freund, ki je tudi aktualni svetovni prvak v poletih, je imel občutnejšo prednost že po prvi seriji, v finalu pa je s 135,5 m postavil nov rekord naprave, za izvrsten skok pa dobil tudi dve oceni 20.

"Nekaj časa bom potreboval, da se zavem tega uspeha. Izjemno sem užival v obeh serijah, celotna tekma je potekala po mojih željah. Pred drugo serijo nisem prav nič taktiziral, saj se na tak način ne osvoji zlate medalje," je poudaril 26-letni Freund, ki je nasledil Kamila Stocha. Poljak, ki je bil zlat v Predazzu, je tokrat zasedel 12. mesto. "Neverjetno, da se mi je končno vse izšlo po načrtih. Točno tako sem si zamislil oba skoka. Imel sem tudi srečo z vetrom. Res sem presrečen, da imam posamično medaljo. Moram se zahvaliti celotni trenerski ekipi, saj v kriznih trenutkih ni preprosto delati z menoj," je bil nasmejan 25-letni "Schlieri", ki se že dolgo ni tako veselil srebra.

Slabši nastop ostalih slovenskih skakalcev
Preostali Slovenci so nastopili slabo. Jernej Damjan je bil 25., Nejc Dežman, ki je v finalu pridobil dve mesti, pa 26. Matjaž Pungertarju se je nastop povsem ponesrečil in se ni prebil v finale (37.). V soboto skakalce čaka še ena tekma na Švedskem. Na ekipni tekmi bodo morali preostali trije slovenski skakalci za vrhunsko moštveno uvrstitev kar precej dodati.

Končni vrstni red:      daljavi   točke