Ukrajinski vojaki ob koncu usposabljanja v vojaški bazi blizu Kijeva, 25. septembra 2023. Foto: AP
Ukrajinski vojaki ob koncu usposabljanja v vojaški bazi blizu Kijeva, 25. septembra 2023. Foto: AP

"Že dalj časa predlagamo, da lahko ukrajinski strani pomagamo zagotoviti, da se ljudje, ki morajo na obvezno vojaško služenje, vrnejo v Ukrajino," je za televizijo Polsat povedal Kosiniak-Kamysz. Na vprašanje, ali bi Varšava ugodila morebitni prošnji Kijeva, da se ti vrnejo v Ukrajino, je odvrnil, da je vse mogoče.

Pripravljenost pomagati pri vrnitvi ukrajinskih moških, primernih za vpoklic v vojsko, je danes izrazil tudi litovski obrambni minister Laurynas Kasčiunas. "Mislim, da je to prava pot," je poudaril in dodal, da v Litvi sicer ni veliko ukrajinskih vojaških obveznikov.

Iz Kijeva so v sredo sporočili, da začasno ukinjajo večino konzularnih storitev za vojaške obveznike, torej za moške, stare od 18 do 60 let. Starostno mejo za dejanski vpoklic v vojsko so pred tem nedavno znižali s 27 na 25 let, da bi olajšali mobilizacijo novih vojakov, ki jih po več kot dveh letih vojne proti Rusiji nujno potrebujejo.

Ukrajinska predstavništva bodo tako vojaškim obveznikom v tujini izdajala le dokumente, ki jim omogočajo vrnitev v domovino. Ob tem so ukrajinske oblasti zaostrile kazni za tiste, ki se vpoklicu izogibajo.

Po podatkih Agencije ZN-a za begunce (UNCHR) je bilo februarja na Poljskem registriranih 952.104 ukrajinskih beguncev. Od tega jih je 16 odstotkov oz. 152.656 moških, ki ustrezajo starostnemu merilu vojaških obveznikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Litva medtem po podatkih svojega urada za migracije gosti več kot 74.000 ukrajinskih državljanov, od katerih se jih je več kot polovica preselila v državo po ruski invaziji v Ukrajini.