Strauss-Kahn je po aretaciji in izbruhu škandala odstopil s položaja generalnega direktorja IMF-a. Foto: EPA
Strauss-Kahn je po aretaciji in izbruhu škandala odstopil s položaja generalnega direktorja IMF-a. Foto: EPA
Umik obtožnice proti Strauss-Khanu

Newyorški sodnik Michael Obus je zavrnil tudi zahtevo odvetnikov sobarice Nafussatou Diallo za imenovanje posebnih tožilcev. Po sodniški odločitvi je nekdanji direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) podal le pisno izjavo, v kateri se je svojim privržencem zahvalil za podporo.

"Zadnja dva mesece in pol sta bila nočna mora zame in mojo družino. Želim se zahvaliti vsem prijateljem v Franciji in ZDA, ki so verjeli v mojo nedolžnost, in tisočem, ki so mi izrazili podporo osebno ali pisno. Najgloblje pa sem hvaležen svoji ženi in članom družine, ki so šli skozi to težko preizkušnjo z menoj," je zapisal Strauss-Kahn.

Po koncu kratke obravnave je Strauss-Kahn skupaj z ženo sodišče zapustil v naglici in ni govoril z novinarji, a je nato ob prihodu v svoje stanovanje na Manhattnu dejal, da komaj čaka na vrnitev v Francijo. Trimesečni proces je označil za "grozovito in nepravično" izkušnjo in ob tem ponovil svojo zahvalo ženi ter preostali družini, ki mu je ob težkih trenutkih stala ob strani.

Odvetnik sobarice Kenneth Thompson je po odločitvi sodnika ponovil, da je tožilstvo z odstopom od obtožb "zapustilo" nedolžno žrtev in nedolžni ženski odreklo njeno pravico. "Zdaj bomo svoj boj prenesli v civilni primer," je napovedal.

Niti tožilci niso verjeli sobarici
V kratkem nastopu je pomočnica okrožnega tožilca Joan Illuzzi-Orbon pred tem sodnikom predlagala opustitev primera in pojasnila, da glede na to, da trditvam tožnice niti sami ne morejo verjeti brez utemeljenega dvoma in v dobri veri, tega ne bi mogli zahtevati od porote.

Newyorško tožilstvo je sodišče za umik vseh obtožb proti Straussu - Kahnu uradno zaprosilo v ponedeljek zvečer. 32-letna sobarica, po rodu iz Gvineje, naj bi namreč pred leti domnevno lagala na prijavi za azil v ZDA, po domnevnem spolnem napadu pa je dajala tudi zmedene in nasprotujoče si izjave.

Spolni napad, ki ga sobarica očita Straussu - Kahnu, naj bi se zgodil 14. maja, ko jo je napadel v hotelski sobi in prisilil v oralni seks. Še isti dan so Straussa - Kahna aretirali na newyorškem letališču, nato se je znašel v zaporu in pozneje v hišnem priporu.

Umik obtožnice proti Strauss-Khanu