Svoje trditve so podkrepili z dokazi. Zagotovila GO! 2025, da tega sodelovanja ni, so tako zavrnili.

Večinski lastnik Solkanske industrije apna (SIA) je od leta 2000 podjetje Salonit Anhovo (zdaj torej Alpacem Cement), kamnolom v Solkanu pa skupaj s tistima v Črnotičah in Ilirski Bistrici spada v hčerinsko družbo Alpacem Kamnolomi. Foto: Oglasno sporočilo
Večinski lastnik Solkanske industrije apna (SIA) je od leta 2000 podjetje Salonit Anhovo (zdaj torej Alpacem Cement), kamnolom v Solkanu pa skupaj s tistima v Črnotičah in Ilirski Bistrici spada v hčerinsko družbo Alpacem Kamnolomi. Foto: Oglasno sporočilo
Sorodna novica Zavod GO! 2025 zanika sodelovanje s podjetjem Alpacem, nekdanjim Salonitom Anhovo

Zasuk in Glosa sta se v torek pridružila opozorilu slovenskih in italijanskih okoljevarstvenikov ter organizatorje EPK-ja 2025 pozvala k prekinitvi sodelovanja z Alpacemom. Ob tem so v obeh sindikatih izrazili pričakovanje, da GO! 2025 ta korak izpelje še pred sobotnim slovesnim odprtjem EPK-ja.

Iz zavoda so se v sredo odzvali s sporočilom, da z upraviteljem cementarne v Anhovem ne sodelujejo ne finančno ne skozi lastno programsko produkcijo. "Ker smo javni zavod, je mogoče naše denarne tokove tudi javno preveriti," je v izjavi zapisala direktorica Mija Lorbek.

"Povezave so hitro preverljive"
A v sindikatih vztrajajo pri svojih očitkih. Današnjemu sporočilu za javnost so tako priložili posnetek trenutne spletne strani Alpacema, obregnili pa so se tudi ob eno izmed strani EPK-ja, ki da "sta le dve hitro preverljivi povezavi med EPK-jem in Alpacemom".

Ideja za sodelovanje prišla od EPK-ja
Posnetek zaslona spletne strani Alpacema se nanaša na novico, naslovljeno Sodelovanje Alpacema z Evropsko prestolnico kulture (EPK), v kateri v podjetju pišejo, da Alpacem Cement že desetletja podpira številne kulturne projekte vseh vrst v dobrobit širšega družbenega okolja". "Tako se je z veseljem odzvalo tudi na vprašanje ustvarjalcev, ali bi bilo mogoče izvesti programsko točko EPK-ja v kamnolomu v Solkanu," je mogoče brati v objavi.

Sorodna novica Vse več pozivov, naj EPK prekine sodelovanje z Alpacemom, "enim največjih onesnaževalcev v Evropi"

Primeri sodelovanja
V zvezi z eno od spletnih strani EPK-ja pa so v Zasuku in Glosi zapisali, da v nasprotju s trditvami vodstva poleg soglašanja z izvedbo plesne predstave v kamnolomu kaže na sodelovanje tudi z lastno programsko produkcijo.

Ob tem so poudarili, da je Alpacem partner EPK-ja v kategoriji Ekologija pri vzpostavitvi Muzeja energije in obnovljivih virov na reki Soči z naslovom Soča, vir energije. V končni prijavni knjigi 2025 je projekt predstavljen, Alpacem pa je kot partner naveden na strani 108 (56). V prvi prijavni knjigi je bil projekt ocenjen na 80.000 evrov, s pojasnilom, da bodo ta denar prispevala partnerska podjetja, so navedli v sindikatih.

Poleg tega bo v kamnolomu Solkan, ki je v lasti sosežigalnice Alpacem, v času trajanja EPK-ja urejeno parkirišče, so zapisali v sindikatih.

Kot primer sodelovanja so omenili še, da podjetje gosti umetnike na EPK-ju. V prostorih Alpacema je bilo tako julija 2024 organizirano kosilo z umetnico Manco Bajec, so navedli.

Zato vztrajajo pri svojih zahtevah oziroma so te še zaostrili. Od organizatorjev EPK-ja pričakujejo, da še pred sobotnim odprtjem EPK-ja prekinejo "prav vse oblike nevarnega in neetičnega sodelovanja z onesnaževalcem Alpacem", "da se zaradi tega sodelovanja javno opraviči vsem žrtvam Salonita Anhovo" ter "da se v bodoče zavzamejo za ustvarjalce ter dosledno prek vseh partnerstev in projektov delujejo v dobrobit prebivalcev, narave in kulture".