Oculus Rift je naglavni prikazovalnik (HMD) za navidezno resničnost, ki projicira na dva zaslona slike, generirane na računalniku. Projicira dve sliki, po eno za vsako oko. Nad zaslonom je kombinacija leč, ki sliko pripravi za vsako oko in omogoča stereoskopski 3D-pogled. Rift spremlja položaj glave uporabnika z vgrajenim senzorjem ter ustrezno prilagaja sliko. Ima tudi zunanji sledilec položaja glave, ki izboljša natančnost zajetih podatkov.
Očala vsebujejo žiroskop, merilnik pospeška in magnetometer. Rift omogoča premike v vseh šestih prostostnih stopnjah, kar omogočajo infrardeče LED-lučke, ki jih zaznava priložena kamera. Zaslon OLED izrisuje samo spremenjene okvirje ter omogoča manjšo zamegljenost in tresenje slike, kar pomaga zmanjšati simulatorsko bolezen. Z roko se stisne osrednji element upravljalnika, ki vsebuje ergonomično oblikovan gumb in s to akcijo lahko v virtualnem svetu primemo določen objekt. Navidezna resničnost na dosegu roke.
Istega leta pa je generacija Z dobila novo platformo, ki je v zadnjem času postala tudi figura v tehnološki hladni vojni med Združenimi državami Amerike in Kitajsko ‒ Tiktok Aplikacija omogoča snemanje in objavljanje kratkih videov, ki lahko trajajo med tremi in petnajstimi sekundami oziroma od treh sekund do minute. Te je mogoče opremiti s filtri in drugimi posebnimi učinki. Poleg tega lahko slikovnemu materialu dodate še glasbene podlage največjih imen na glasbenem prizorišču ‒ uporabnik postane avtonomen producent, režiser in montažer videoposnetkov. Te posnetke lahko delijo s prijatelji ali širšo javnostjo. A sama vsebina je predvsem odmik od resničnosti, kar platforme, kot so Twitter, Facebook, Instagram, ne dovoljujejo. TikTok je namenjen objavljanju skečev, plesov in drugih oblik zabavnih videov.
Lastnik TikToka je kitajsko podjetje ByteDance, ki je leta 2012 razvilo aplikacijo za zbiranje novic Toutiao. Ta s pomočjo umetne inteligence oziroma algoritmov in podatkov o uporabnikih poskuša zbrati najrelevantnejše novice za vsakega posameznika. Leta 2016 so za kitajski trg razvili aplikacijo Douyin. TikTok pa je bila nato zgolj nadgradnja za ves svet. To pa je postala težava za ZDA in predvsem predsednika Donalda Trumpa, ki je v letu 2020 Američanom TikTok skoraj že prepovedal. Po zadnjih napovedih naj bi kitajsko podjetje vstopilo v partnerstvo z ameriškima podjetjema Oracle in Walmart.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje