Slovesnost ob odprtju so opisali kot "celodnevni praznik za vso družino, prijatelje, znance in goste iz celotne Evrope". Med povabljenimi gosti sta bila tako tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko in novogoriški župan Samo Turel. V Chemnitz so med drugim prišlo nemški predsednik Franka-Walterja Steinmeierja, nemška ministrica za kulturo Claudio Roth, ministrski predsednik saške deželne vlade Michaela Kretschmerja ter evropski komisar, pristojni za kulturo Glenna Micallefa.
Na slovesnosti ob odprtju se je predstavilo več kot 60 od 160 projektov chemniškega EPK-ja. Poleg tega so predstavili turistične znamenitosti Saške. V popoldanskem času se je dogajanje preselilo na tri odre v središču mesta s programom, ki se bo spreminjal na pol ure. Na trgu pred Jakobovo cerkvijo v okviru tega sklopa nastopa tudi slovenska eksperimentalna folkskupina Širom.
Ob vsem kulturnem dogajanju bo mogoče okušati kulinarično raznolikost mesta.
Rejverska zabava s Heglom in Marxom
Zvečer se je na pot skozi središče mesta podala zgodovinska parna lokomotiva Hegel. Vrhunec slovesnosti je bil večerni odrski šov pred približno 40 ton težkim spomenikom Karla Marxa v središču Chemnitza. Sledila je rejverska zabava pred mestno hišo, nato se je dogajanje preselilo v mestne klube.
Mesto z močno podporo skrajni desnici
Za dan odprtja je shod napovedala deželna desničarska ekstremistična stranka Svobodna Saška. Proteste proti shodu pa sta napovedali iniciativi z imenom Chemnitz brez nacistov in Boj proti rasizmu.
Drugi obraz industrijskega mesta
Chemnitz je v okviru svojega programa EPK-ja pripravil 160 projektov in več kot 1000 prireditev. Obiskovalce mesto vabi pod geslom C the Unseen, kar bi lahko prevedli kot Videti spregledano. Po navedbah nemških medijev je proračun nemškega EPK-ja vreden več kot 90 milijonov evrov.
Pri snovanju programa so v Chemnitzu, ki so ga v časih NDR-a preimenovali v mesto Karla Marxa, danes pa je tretje največje mesto v nemški zvezni deželi Saška s približno 250.000 prebivalci, stavili na sodelovanje s partnerji iz 40 držav, od tega jih večina ali 60 odstotkov prihaja iz Vzhodne Evrope. Poudarek je predvsem na sosednji Češki in Poljski.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje