Cikel je del uradnega programa Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica in utrjuje kulturno povezovanje v čezmejnem prostoru.

Stane Tomazin in Tijana Zinajić v komediji To je rop!. Foto: Domen Martinčič
Stane Tomazin in Tijana Zinajić v komediji To je rop!. Foto: Domen Martinčič

Tokratne projekcije v okviru cikla slovenskega filma prinašajo prodorne vpoglede v raznolikost žanrov in avtorski izraz, obenem pa v goste vabijo ustvarjalce in ekipe, ki so prispevali k nastanku izbranih del. Cikel bo redno prinašal skrbno izbrana slovenska dela, opremljena z italijanskimi podnapisi, tudi v kinematografih v Trstu, Pordenonu, Vidmu in Špietru, so sporočili iz goriškega Kinoateljeja.

Cikel slovenskih filmov bo gostoval tudi v kinodvorani v Vidmu (na fotografiji). Foto: Kinoatelje
Cikel slovenskih filmov bo gostoval tudi v kinodvorani v Vidmu (na fotografiji). Foto: Kinoatelje

Prvi filmski večer letošnje sezone cikla slovenskega filma se začenja danes ob 20.00 s komedijo To je rop!. Italijanske premiere filma se bodo udeležili tako režiser Gregor Andolšek kot drugi člani ekipe, ki bodo občinstvu razkrili ozadje nastajanja filma, ki je bil delno posnet v Vipavski dolini.

V ospredju komedije To je rop! je Rajko, poklicni čarovnik, ki si med nastopom nesrečno zlomi roko. A njegovim tegobam ni konca – zavarovalnica Tangenta mu zaradi birokratske napake zavrne izplačilo zavarovalnine. Situacija se zaostri, ko Marcel v trenutku obupa ugrabi direktorja zavarovalnice, kar sproži niz kaotičnih in zabavnih dogodkov.

Februarja bodo prikazali film Ali je bilo kaj avantgardnega? avtorjev Jurija Medena in Matevža Jermana, marca Cent'anni režiserke Maje Doroteje Prelog, aprila pa Nekoč v Posočju cineastke Eme Kugler. S tem programom Kinoatelje ohranja in poglablja vizijo – film kot most med kulturama.

Cikel slovenskega filma v Italiji je nekoč že bil eden ključnih korakov Kinoateljeja in njegovega ustanovitelja Darka Bratine pri približevanju slovenskega filma strokovni in širši javnosti v Italiji.

Goriški Kinoatelje se EPK-ju pridružuje z dvema projektoma
V del uradnega programa EPK-ja sta uvrščena dva projekta Kinoateljeja: Kinovozlišče z več filmskimi oz. kinematografskimi programi ter retrospektiva Vzhod / Zahod – Border Cinema, program slovenskih in italijanskih filmov.

Prvi v nizu filmskih sprehodov, v februarju, bo posvečen filmski in gledališki igralki Nori Gregor. Foto: Kinoatelje
Prvi v nizu filmskih sprehodov, v februarju, bo posvečen filmski in gledališki igralki Nori Gregor. Foto: Kinoatelje

Kinovozlišče združuje več filmskih festivalov in prireditev; poleg zgoraj opisanega Cikla slovenskega filma v Italiji so to denimo še čezmejni filmski festival Poklon viziji, Kinomagnet, potujoči Kino Soča-Isonzo Cinema, Letni kino Silvana Furlana, Mednarodni mladinski filmski tabor v Novi Gorici in televizijska oddaja Kontrasti. EPK-ju pa se Kinotelje pridružuje tudi z AV-dediščino oziroma retrospektivo Vzhod / Zahod – Border Cinema, programom slovenskih in italijanskih filmov, ki bo potoval po različnih evropskih mestih.

Kino je naš magnet! bo 14. februarja na sporedu kot del uvodnega tedna EPK-ja, ko bodo učenke in učence osnovnih šol iz Nove Gorice in Gorice popeljali v filmsko doživetje v prepletu slovenskega in italijanskega jezika. Dogodek pripravljajo v sodelovanju s SNG-jem Nova Gorica. Že teden prej si bodo lahko dijakinje in dijaki Gimnazije Nova Gorica ogledali film Orkester ter se o njem pogovarjali z režiserjem in scenaristom Matevžem Luzarjem.

Mlajše generacije si bodo lahko že v nedeljo, 12. januarja, na slovenskem programu deželnega sedeža RAI za Furlanijo - Julijsko krajino ogledale televizijsko oddajo Kontrasti. V sodelovanju z Akademijo umetnosti Univerze v Novi Gorici pa skozi projekt Go! Studio pripravljajo mojstrske tečaje za krepitev filmskega izobraževanja in produkcije za mlade, ki jih zanima film. V prvi polovici leta v goste prihajata italijanski režiser Alessandro Comodin in filmska teoretičarka Alma Mileto.

V Novo Gorico v goste prihaja Alessandro Comodin, ki je leta 2022 v Locarnu dobil posebno nagrado žirije za film Gigi la legge. Foto: EPA
V Novo Gorico v goste prihaja Alessandro Comodin, ki je leta 2022 v Locarnu dobil posebno nagrado žirije za film Gigi la legge. Foto: EPA

Film v vsak kotiček regije
S projektom Kino Soča-Isonzo Cinema, ki poteka od lani, vzpostavljajo letne kinematografe na slikovitih lokacijah vzdolž meje, ob sodelovanju s ključnimi partnerji iz regije. Še pred poletjem bo film našel dom v večnamenskih dvoranah manjših krajev, kamor sicer redko zaide, napovedujejo organizatorji. Tako bodo 1. februarja gostovali v Domu Krajevne skupnosti Osek s projekcijo filma Moja meja avtoric Anje Medved in Nadje Velušček, 27. februarja bodo potovali v Štarancan v ustvarjalni laboratorij DobiaLab, 8. marca pa bodo obiskali še Kulturni dom Prvačina, kjer se bodo poklonili goriški filmski ustvarjalki Dorici Makuc.

Kinoatelje je tudi del skupnosti na Raštelu v Gorici, kjer v okviru projekta BorGO Cinema pripravljajo filmske sprehode. Prvi v nizu bo posvečen filmski in gledališki igralki Nori Gregor, rojeni 3. februarja 1901 v Gorici.

Kinoatelje je svoje sodelovanje z EPK-jem zasnoval s ciljem še močneje povezati filmsko kulturo s tamkajšnjim prebivalstvom in se obenem predstaviti evropski javnosti. "Filmske projekcije oživijo med zidovi kinematografov, pod zvezdami in na ulicah. Gostovanja filmskih avtorjev, opismenjevanje mladih in ohranjanje dediščine postavljajo film kot vez med generacijami in kulturami," so poudarili v Kinoateljeju. Kot so še dodali, si želijo trajnostnih vsebin, ki bodo ostale del kulturnega utripa regije tudi, ko se bo leto simbolične kulture izteklo.