Prvi filmski sprehod bo potekal 3. februarja in bo namenjen praznovanju rojstnega dne v Gorici rojene igralke Nore Gregor, ki je delovala tudi v Hollywoodu.
Knjiga še četrt stoletja po izidu "ostaja v navdih"
Knjiga Naš vsakdanji kino je izšla kot del uradnega programa Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica 2025, tokrat prvič v dvojezični slovensko-italijanski različici. Knjiga novinarja in filmskega kritika Sandra Scandolare je bila prvič izdana leta 2001 ob praznovanju tisočletnice Gorice. V slovenščino je delo prevedel Janko Petrovec, oblikovala jo je Silvia Klainscek, uredila Martina Humar.
Scandalora v svojem delu prepleta zgodovino mesta z razvojem kinematografije, pri čemer daje izjemno vlogo ljudem, krajem in dogodkom, ki so zaznamovali filmsko kulturo tega prostora. Knjiga je bogato ilustrirana z dragocenim slikovnim gradivom, ki omogoča bralcem, da se poglobijo v večplastno zgodovino Gorice čez prizmo sedme umetnosti, so sporočili iz goriškega Kinoateljeja.
Kot so še dodali, ponatis knjige v dvojezični slovensko-italijanski različici ni le poklon avtorju in njegovi zapuščini, temveč tudi pomemben korak pri ohranjanju in vrednotenju avdiovizualne dediščine čezmejnega prostora.
Vsebino knjige bodo dopolnili s filmskimi sprehodi, ki bodo obiskovalce popeljali po goriških mestnih ulicah čez pet različnih tematskih poti, katerih namen je raziskati in vrednotiti ljudi, kraje ter filmske produkcije tega območja od konca 19. stoletja do danes.
"Minilo je četrt stoletja od prve izdaje, a knjiga Naš vsakdanji kino brezčasno z isto silovitostjo ostaja v navdih! Dvojezična izdaja, ki je del programa Evropske prestolnice kulture GO!2025 je več kot le zaznamovanje preteklosti; je izraz naše zavezanosti k ohranjanju in prenosu skupne filmske dediščine na prihodnje generacije in želje, da obogatimo kulturni utrip somestja," je povedala vodja programov pri Kinoateljeju Mateja Zorn.
Nora Gregor: Goričanka, ki je očarala v filmu Jeana Renoirja
Na prvem sprehodu 3. februarja bodo udeleženci imeli priložnost odkriti življenje igralke Nore Gregor, v naslednjih pa bodo lahko obiskali kraje, kjer so nastale prve kinodvorane, spoznali vizionarje, ki so oblikovali lokalno filmsko kulturo, in obiskali lokacije, kjer so bili posneti filmi in televizijske serije. Za najmlajše bo pripravljena posebna pot, skozi katero se bodo ob zabavi spoznavali z magijo filma.
Filmska in gledališka igralka Gregor se je rodila v Gorici 3. februarja 1901; umrla je v Čilu leta 1949. Ker bo dogodek sovpadal z njenim rojstnim dnevom, bodo tokratni sprehod dodatno obogatili posebni gostje: goriška pevka Gabriella Gabrielli in izjemni poznavalec življenja Nore Gregor – Hans Kitzmüller.
Nora Gregor velja za eno najpomembnejših igralk svojega časa, ki je delovala tako v Evropi kot v Hollywoodu. Njena kariera vključuje pomembne vloge, kot je nastop v filmu Michael (1924) Carla Theodorja Dreyerja ter v klasiki Jeana Renoirja Pravilo igre (1939). Njena življenjska zgodba razkriva večkulturno in večjezično Gorico, kjer so se prepletali različni vplivi, dokler vojne vihre niso spremenile usode mesta in njegovih prebivalcev, so še sporočili iz Kinoateljeja.
Leta 2002 je v režiji Anje Medved in Nadje Velušček tudi nastal kratek dokumentarni film, ki prinaša filmski mozaik o gledališki in filmski igralki Gregor in njenem življenju, vedno razpetem med pravljico in tragedijo, navaja Baza slovenskih filmov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje