Na četrtem medsebojnem obračunu so Slovenci tretjič premagali Južno Korejo. Foto: Reuters

Južna Koreja v Egipt ni pripotovala z najmočnejšo zasedbo, ampak na prvenstvu nastopa univerzitetna ekipa, ki ni bila kos višjim in močnejšim, predvsem pa bistveno kakovostnejšim Slovencem, ki so se prav vsi vpisali med strelce. Vrsta Ljubomirja Vranješa, ki se je odločil, da poleg vratarja Urha Kastelica in krilnega igralca Tilna Kodrina v ekipi ne bo še srednjega zunanjega Domna Makuca, so že v uvodnih minutah pokazali, da so nekaj razredov boljši od nasprotnikov. Zlahka so prebijali korejsko obrambo in prihajali do lahkih položajev za zaključke napadov, ko so mnogokrat tudi postavljeno nasprotnikovo obrambo izigrali tako, da so se sami znašli pred vrati. Hitro so povedli z dvomestno prednostjo, v drugem delu pa so razliko praktično iz minute v minute višali do končnih 22.

Slovenski rokometaši do najvišje zmage na velikih tekmovanjih

Slovenija je v Egiptu dosegla svojo najvišjo zmago na dozdajšnjih devetih svetovnih prvenstvih, prvič pa je dosegla več kot 50 golov. Do zdaj rekordni zmagi sta bili proti Angoli z 42:25 v Franciji 2017 ter proti Kuvajtu s 34:17 v Tuniziji 2005. Najboljši strelec tekme je bil Dragan Gajić. Povratnik v reprezentanci je bil stoodstotno uspešen, saj je vseh deset njegovih poskusov končalo v mreži. Devet golov je prispeval še en desnokrilni rokometaš, Blaž Janc, po petkrat pa sta se med strelce vpisala Borut Mačkovšek in Nik Henigman.

Najvišja razlika tik ob koncu tekme +23

Slovenija, ki je tekmo začela s postavo Janc, Jure Dolenec, Dean Bombač, Mačkovšek, Blaž Blagotinšek in Darko Cingesar, v vratih pa je bil Klemen Ferlin, je hitro potrdila, da je precej boljša od nasprotnika. V prvem napadu je Youngjae Jeona lepo preigral Janc in zadel. Rokometaš Barcelone je dosegel prve tri slovenske gole. V šesti minuti, potem ko je mrežo zatresla štirikrat zapored, je Slovenija povedla s 6:2. Po polovici srečanja je bila razlika že +8 (11:3), najvišja v prvem delu pa je znašala 11 golov (19:8).

Slovence bistveno težji preizkus čaka v soboto, ko se bodo pomerili z Rusi. Foto: Reuters

Po polovici polčasa so Slovenci zabili 15 golov. Selektor je precej rotiral, ob koncu prvega dela so njegovi varovanci nekoliko popustili, napravili nekaj napak in Korejci so malce znižali razliko, ki je bila po 30 minutah +9 (25:16). Janc je v prvem polčasu dosegel šest golov, a bi bil lahko še učinkovitejši, saj je bil v dvobojih iz oči v oči nekajkrat uspešnejši Changwoo Lee.

Po uspešni prvi obrambi je tudi drugi polčas z golom odprl Janc. Po treh minutah nadaljevanja, ko je zadel Dolenec, je bila izenačena najvišja prednost na tekmi, že nekaj sekund pozneje pa je desni zunanji igralec Barcelone lepo z Bombačem izigral korejsko obrambo za 29:17. V 39. minuti so Korejci ostali brez nesrečnega Taegwan Kima, ki si je poškodoval koleno, tik zatem pa je po golu Mačkovška prednost Slovenije narasla na +15. S svojim desetim zadetkom na tekmi je Gajić poskrbel za +20 (48:28), najvišja razlika pa je bila v zadnji minuti, ko je po protinapadu Henigman zadel za 51:28, ko je tudi dokončal slovensko serijo 9:0. Zadnji gol na tekmi je dal Hyungsuk Oh.

Remi Belorusije in Rusije

V skupini H sta še Rusija in Belorusija, ki sta se na prvi tekmi razšli brez zmagovalca (32:32). Slovenci se bodo z Rusi pomerili v soboto, z Belorusijo pa v ponedeljek. Obe tekmi bosta ob 18.00 v neposrednem prenosu na TV SLO 2 in MMC-ju. Najboljše tri ekipe se bodo prebile v drugi del tekmovanja in se pomerile s tremi najboljšimi iz skupine G. V njej so Švedska, Egipt, Čile in Severna Makedonija, ki je dan pred začetkom zaključnega turnirja zamenjala Češko.

Vranješ: Ta zmaga bo dobra popotnica za naslednje tekme