V Slovenji trenutno delujejo tri omrežja prizemne digitalne audio radiodifuzije T-DAB+. Za posamezno omrežje v strokovnem jeziku uporabljamo termin multipleks. V Sloveniji jih označujemo z R1, R2 in R3. Vsako omrežje (multipleks) vsebuje svoj nabor radijskih programov. Vsa omrežja ne uporabljajo iste skupine oddajniških lokacij, zato tudi sprejem radijskih postaj ni povsod enak. Torej imajo različno pokrivanje.
DAB+ R1 in DAB+ R2 sta nacionalni omrežji. To pomeni, da sta namenjeni pokrivanju celotnega ozemlja Republike Slovenije.
DAB+ R3 je lokalno omrežje. Deluje le na področju Ljubljane.
Pri uporabi DAB+ radijskega sprejemnika ni potrebno izbirati posameznih omrežij. DAB+ sprejemnik sam zazna vsa omrežja, prisotna na trenutni lokaciji in ponudi uporabniku združen nabor vseh radijskih programov. Poslušalec le še izbere željeni radijski program.
Digitalno radijsko omrežje DAB+ R2
Nacionalno omrežje, namenjeno pokrivanju celotnega območja Republike Slovenije. Razdeljeno je na dve geografski območji z različnima frekvencama:
- VZHOD, s frekvenco 225.648 MHz (kanal 12B)
- ZAHOD, s frekvenco 227.360 MHz (kanal 12C)
Ponudniki vsebin lahko najamejo celotno omrežje, lahko pa samo območje VZHOD ali samo območje ZAHOD.
Pokritost Slovenije z DAB+ R2 omrežjem
Osnovno omrežje DAB+ R2 je postavljeno na 10 oddajnih lokacijah.
- VZHOD: Boč, Plešivec, Pohorje, Trdinov vrh
- ZAHOD: Beli Križ, Krvavec, Kuk, Nanos, Skalnica, Tinjan
Kodirna multipleksna oprema – glavna postaja (»headend«)
Kodirniki radijskih programov pa so locirani pri izdajateljih teh programov. Sestavljanje vsebine za DAB+ R1 opravlja en multiplekser (združevalnik) v prostorih RTV Slovenija v Ljubljani. Sestavljanje vsebine za DAB+ R2 opravljata dva multiplekserja (združevalnika) v prostorih RTV Slovenija v Ljubljani; enden za območje VZHOD in drugi za ZAHOD. DAB+ kodirniki in multiplekser so osnovani na programski implementaciji in so med seboj povezani preko IP omrežja. Podprti so vsi audio formati in podatkovne storitve, kot so: DAB Dynamic Label in Dynamic Label Plus in MOT Slideshow. Ponudniki vsebin lahko samostojno objavljajo vsebine. Izhodni podatkovni tok je v obliki EDI in je pripravljen za distribucijo do DAB+ oddajnikov.
Oddajniki in pripadajoča oprema
Oddajniki z izhodnimi filtri brez kritične maske delujejo z izhodno močjo 1kW.
Digitalno radijsko omrežje DAB+ R3
Omrežje pokriva področje Ljubljane. Oddaja z lokacije Ljubljana-Šance (Ljubljanski grad) na frekvenci 194.064 MHz (kanal 7D).
Kodirna multipleksna oprema – glavna postaja (»headend«)
Sestavljanje vsebine DAB+ multipleksa opravlja glavna postaja. Glavna postaja in kodirniki so nameščeni v prostorih RTV Slovenija v Ljubljani. Osnovani na programski implementaciji. Vhodni signal so audio spletni tokovi izdajatelljev. Podprti so različni audio formati in podatkovne storitve kot so: DAB Dynamic Label in Dynamic Label Plus in MOT Slideshow. Ponudniki vsebin lahko samostojno objavljajo vsebine.
Oddajniki in pripadajoča oprema
Oddajnik z izhodnim filtrom brez kritične maske deluje z izhodno močjo 1kW.