Foto: Reuters
Foto: Reuters

Pri zagotavljanju kakovostnih informacij o kriminalistiki je bilo doslej narejenega premalo. S tem namenom na Fakulteti za varnostne vede razbijajo mite o forenzičnih in kriminalističnih znanjih. V evropskem projektu, predstavljenem na letošnji noči raziskovalcev, z ugankarskimi izzivi spoznavamo najbolj tipične tehnike kriminalistične stroke.

Predavatelj na Fakulteti za varnostne vede Boštjan Slak meni, da je potrebno poklic kriminalistike demitizirati pečata, ki so ga pustile kriminalistične televizijske serije in ga predstaviti realno. »Želeli smo prikazati, kako stvari potekajo v živo in kako multidisciplinarna je kriminalistična tehnika. Marsikaj, kar je bilo predstavljeno na evropski noči raziskovalcev, bo tako ali drugače v prihodnje prišlo v kriminalistično stroko.«

Samostojnega študijskega programa kriminalistike v Sloveniji še ni. Ob tem je potrebno omeniti, da igra kriminalistika pomembno vlogo v izobraževanju v nekaterih srednjih in višjih šolah in na policijski akademiji. Predavatelj Slak svetuje: »Za tiste, ki želijo več prakse in se vidijo med kriminalisti, je prava pot policijska akademija. Če jih zanima raziskovanje v kriminalistiki, ki deluje v sodelovanju s prakso, pa je prava izbira Fakulteta za varnostne vede. Kriminalistika koristi tudi študentom pravnih fakultet in novinarstva, uporabijo pa jo lahko tudi predstavniki drugih poklicev.«

V prihodnje lahko pričakujemo še več podobnih projektov, saj si na Fakulteti za varnostne vede želijo kriminalistično raziskovanje v Sloveniji približati javnosti, dijakom in študentom. Predavatelj Slak še dodaja: »Po mnenju nekaterih je raziskovanja kriminalistike v Sloveniji premalo in mi skušamo ta manko zapolniti. Vsekakor bomo s pomočjo naših raziskovalcev te rezultate, pristope in projekte predstavljali še naprej.«

Luka Drašler Florjančič, Projekt Euranet Plus - Boljše razumevanje Evrope
Aljaž Mejal, Nataša Rižnar

Euranet Plus - Eurofokus