Danes se začenja Podim – ena najvplivnejših startup in tehnoloških konferenc v Evropi. Gostje se tokrat zaradi epidemije ne bodo zbrali v Mariboru, ampak bo tridnevna konferenca potekala v digitalni obliki. V petek pa bodo razglasili tudi slovenski Start up leta ali zagonsko podjetje leta.

Podim je vsako leto v Maribor privabil okoli tisoč udeležencev; letos pa so se zaradi covida 19 organizatorji konferenco odločili izpeljati prek spleta. Čeprav je zaradi spremenjenih okoliščin organizacija zahtevala še več truda kot običajno, ima tovrstna izvedba tudi prednosti, je izpostavil programski vodja Podima Urban Lapajne. Virtualna izvedba jim omogoča, da so lahko vključili v program tudi nekatere najboljše podjetnike in investitorje: »Uspelo naj je pritegniti okoli 100 govorcev iz vsega sveta, povezanih z rastjo podjetij. Ena od osrednjih tem je tudi korporativno inoviranje, torej kako lahko uveljavljena podjetja v sodelovanju z zagonskimi podjetji učinkoviteje inovirajo.«

Rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič je ob tem dodal, da je v okolju veliko inovativnosti in razvojnega potenciala, ki ga je treba med seboj povezati: »Samo z medsebojnim povezovanjem in z iskanjem skupnih priložnostih ter koriščenjem sinergičnih učinkov si lahko obetamo uspehe. Univerza si s Podimom prizadeva, da bi bili pri tem čim bolj uspešni.«

Zagonska podjetja so po besedah direktorice Slovenskega podjetniškega sklada Maje Tomanič Vidovič najbolj odziven in prilagodljiv člen gospodarstva, kar je v trenutnih razmerah ključno: »Mi smo oblikovali t.i. Start up plus program, ki vključuje celovite podporne ukrepe za zagonska podjetja na enem mestu.« V petih letih je za ta podjetja na voljo okoli 30 milijonov evrov.

Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal
Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal