Za vinogradnike in druge ljubitelje žlahtne kapljice bodo prihajajoči dnevi v znamenju njihovega osrednjega praznika – Martinovanja. Ta v vseh vinorodnih okoljih predstavlja čas, ko se po starih šegah mošt s krstom spremeni v vino. Danes so martinovali že v Lenartu, kjer so jih obiskali člani različnih društev iz vse Slovenije, Ptuja, Cerknice, Škofje loke in Sežane.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Snemanje klopotca, krst mošta, vino, dobrote, vesela družba vse to in še več je ljudski praznik, ki mu pravimo tudi Martinovo. V Lenartu se je na Trgu osvoboditve zbrala pisana množica ljudi iz vseh vetrov. Milan Šebart iz Sežane: »Tukaj imamo sorodnike, združili smo prijetno in koristno. Martinovanje je stara slovenska navada, prav je, da se ljudje poveselijo.«
Prireditev pa bi morali še bolj promovirati, meni sogovornik. Kakšna je bila letošnja trgatev? Vinogradnik Marko Breznik iz Cerkvenjaka: »Z letošnjo letino smo zelo zadovoljni, sploh, kar se kakovosti tiče.«

Ob dobri kapljici se poda tudi dobra hrana – od gibanic do domačega kmečkega kruha in ocvirkovk. Predsednica društva kmečkih žena in deklet iz Lenarta Jožica Kramberger: »Zagotovo je kultura pitja takšna, da pijemo ob hrani in gotovo je, če je dobra kapljica, mora biti za zraven kaj dobrega za pojest« Martinovanje je letos najboljše in najuspešnejše in daje nam najboljši letnik, pravi hudomušno Ovtar Korl: »To pa zaradi tega, ker se trudijo vinogradniki, kletarji pa tudi vsi tisti, ki v vinu uživamo.« Naziv princese Martinovanja je vse leto nosila Sonja Muršec, ki se zelo ponosna na pridelovalce slovenskogoriških vin: »To je naš tradicionalni praznik, ki ga moramo praznovat in negovat zlasti še med mladimi, da ne gre v pozabo.«

Martinovanje v Lenartu je organizirala občina Lenart v sodelovanju z društvom vinogradnikov.