Foto: BoBo
Foto: BoBo

Mošt se bo jutri spremenil v vino in ob tej priložnosti se po dveletnem premoru v Maribor vrača priljubljeno množično martinovanje. Štajersko novo let bo letos zaživelo z zasnovo programa, ki ga je pripravil etnolog Janez Bogataj - v razširjeni obliki na več prizoriščih.

S ciljem povezati ponudnike in regijo v en grozd in prazniku vrniti identiteto tradicije, ki se je v zadnjih desetletjih izgubila v izumu vinogradniško-vinarskega marketinga, si Maribor obeta urbano martinovanje. Edino tovrstno v državi, razlaga snovalec in etnolog Janez Bogataj: »Previdne so take vsebine, ki so izrazito mestne, tudi sicer menim, da je to največja prednost Maribora, da z eno nogo stojiš v vinogradu, z drugo v mestu. Zasnova ne vključuje samo ponudbo mladega in že stabiliziranega vina, ampak tudi prehrano.«

6 lokacij in več kot 60 ponudnikov

Izhodiščna točka ostaja Hiša Stare trte, osrednje dogajanje bo na Trgu Leona Štuklja, nadaljuje direktor tukajšnjega Zavoda za turizem Jure Struc: »Nato se selimo na Vojašniški trg, kjer združujemo tržnico, lokalne ponudnike in dijake SŠGT. Nadaljujemo na Koroško cesto, kjer se bodo predstavili gostinci. Na Grajskem trgu povezujemo lokalne gostince s ponudniki rokodelci in z mini tržnico. Na trgu Svobode dve kavarni in Vinag.«

Mariborsko martinovanje, eno najstarejših v državi, pripravljajo že 37 let, z urbanim martinovanjem pa bo prvo tovrstno v državi. Združilo bo več kot 60 ponudnikov s pričetkom ob 11-ih in 11 minut, ko se bodo malečniški brači sprehodili od Hiše Stare trte skozi mestno jedro. Krst bo opravil župan na odru na Trgu Leona Štuklja, kjer bo osrednji zabavni program. Nastopili bodo Prisrčniki, Poskočni muzikanti in Karneval band. Na Koroški cesti Tibor Pernarčič TRIO in na Trgu svobode Nejc Miklošič TRIO. Dogajanje se bo na glavnem prizorišču končalo ob 22-ih.

Mednarodni trenutek

Cilji nove zasnove so sicer velikopotezni. Med idejami je mariborski kozarec, ki bi lahko bil tudi turistični spominek. Cilj nove zasnove pa je pritegniti obiskovalce v Maribor in njegovo okolico za več dni, ne samo 11. novembra, zaključuje Bogataj: »Namreč v zasnovi sem predvidel mednarodni trenutek - nagovarjanje turistov. Malokdo ve, da čez Slovenijo poteka mednarodna pešpot svetega Martina in v tej zasnovi je predvideno, da v prihodnje bi to mednarodno dimenzijo lahko povezali s prisotnostjo vseh teh krajev, ki so na poti prisotni, ki tam ležijo na tej poti in ki so povezani z vinsko trto.«