Na literarnem natečaju 34. Roševi dnevi, ki ga pripravlja Javni sklad za kulturne dejavnosti, so uspešno sodelovali tudi posamezniki in glasila štajerskih šol. Komisija je nagradila samostojno pesniško zbirko Ane Zemljič z Gimnazije Ormož Ona je poet, med finaliste pa je bila izbrana tudi Zoja Strmšek iz osnovne šole Rače.

Foto: Radio Maribor/Ana Zemljič
Foto: Radio Maribor/Ana Zemljič


Literarno ustvarjanje v šolah je plod uspešnega sodelovanja mladih literarnih ustvarjalcev z mentorji in mentoricami, ki pogosto tudi sami ustvarjajo in dajejo pozitiven zgled na tem področju. Tematika je seveda različna, poleg ljubezenskih pesmi mladi radi pišejo o sebi, prijateljih, in čustvenemu dojemanju sveta. Zoja Strmšek je eno izmed pesmi posvetila ekologiji: »Narava je kup barv, prelitih med seboj. A te barve počasi zbledijo in se v črno bele odtenke posušijo.«

Komisija je nagradila pesniško zbirko Ona je poet avtorice Ane Zemljič. Kaj dijakinji Gimnazije Ormož pomeni nagrada? »Ob tem se počutim izjemno, sem zelo navdušena, predvsem pa mi to pomeni eno veliko potrditev, da to, kar delam, delam dobro in da moje ustvarjanje resnično sodi med platnice knjig.«

Nekateri želijo ustvarjati sami zase, drugi pa se opogumijo, poiščejo mentorje in ko se vzpostavi zaupanje med dijakom in mentorjem pride do lepih rezultatov. Mentorica Blanka Erhatič: »Menim, da smo v zadnjih letih kar nekaj dijakov vzpodbudili, da so začeli ustvarjati.«

Mentorica Sabina Ozmec opaža: »Da je pisanje postalo domena ene male skupinice, ki jim to nekaj pomeni.«

Na 34. Roševih dnevih sta sodelovala tudi znana avtorja knjig in besedil Benka Pulko in Boštjan Videmšek, ki sta prepričana, da je dobro pisanje reflektirano in osmišljeno, osvobojeno balasta in prazne komunikacije.