Škodljive kemikalije, ki so sestavni del prehranske embalaže, prehajajo tudi v človeško telo, razkriva mreža Zero Waste Europe. V raziskavi so analizirali 52 vzorcev urina posameznikov iz Slovenije, Španije, Belgije, Bolgarije, Latvije in Portugalske. Vzorce so testirali na norveškem Inštitutu za javno zdravje, analizirali pa na Univerzi v Barceloni.

Foto: MMC RTV SLO/Pixabay
Foto: MMC RTV SLO/Pixabay


Dejstvo je, da je trenutna evropska zakonodaja na področju materialov za stik z živili zastarela in nezadostna do te mere, da ne ščiti več zdravja Evropejcev in Evropejk, pravi Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja: »Glavni rezultat raziskave je, da so v povprečju v vseh 52 vzorcih našli 20 strupenih kemikalij od 28 analiziranih.«

Rezultati nas morajo skrbeti, predvsem zaradi vsesplošne izpostavljenosti celotne populacije. Kaj bi bila rešitev? »V prvi vrsti je to bolj stroga zakonodaja, ki ščiti zdravje potrošnikov in porabnikov in to je tudi namen tega projekta; da pritisnemo na Evropsko skupnost, da se malo bolj posveti tej problematiki.«

Do takrat pa se moramo potrošniki vesti samozaščitniško, dodaja Katja Sreš, in se
»izogibamo v plastiko pakirani prehrani, predpripravljeni prehrani, da izbiramo čim bolj naravno kozmetiko in čistila, kajti kemikalije niso samo v embalaži, ampak tudi v samih izdelkih,« predvsem pa se moramo izogibati izdelkov iz PVC-ja in polikarbonata.