V četrt stoletja si je doktorica Jerneja Ferlež, bibliotekarska višja svetnica, nabrala veliko strokovnih izkušenj. Prve korake po diplomi iz etnologije in bibliotekarstva je naredila v Univerzitetni knjižnici Maribor, tu pa je še vedno tudi zaposlena. Poklicna pot jo je zanesla tudi na področje komunikacije in predstavljanja knjižnice v širšem družbenem prostoru. Zveza bibliotekarskih društev Slovenije ji je za njeno izjemno vlogo pri krepitvi družbenega položaja knjižnic in knjižničarske stroke podelilo Čopovo diplomo za leto 2019.

Foto: Radio Maribor/Univerzitetna knjižnica Maribor
Foto: Radio Maribor/Univerzitetna knjižnica Maribor

Dr. Jerneja Ferlež je študirala bibliotekarstvo in etnologijo, in v teh okvirih tudi deluje že ves čas svojega poklicnega dela in ustvarjanja. Čopova diploma pa je največja stanovska nagrada na Slovenskem; podeljujejo jo vsako leto. »Zelo veliko mi pomeni Čopova nagrada, razumem jo kot priznanje mojih strokovnih kolegov za vse, kar sem na poklicnem področju v knjižnici in v knjižničarstvu doslej naredila,« pravi ob tem dr. Jerneja Ferlež. To nagrado je prejelo že kar nekaj njenih sodelavcev tudi iz te osrednje knjižničarske ustanove, kjer knjižničarstvo že zelo dolgo gradi tako znanstveno kot operativno plat dela. Sprva je dr. Ferleževa delovala kot bibliotekarka informatorka. »To sem delala kar dobro desetletje in na to obdobje imam zelo lepe spomine. Imela sem veliko stikov z uporabniki, to pa je za knjižničarja zelo dragoceno.«

V tem obdobju se je tudi ogromno naučila, ob tem pa je vedno gojila tudi svoj drugi poklic; to pa ji je prineslo širino in tudi globino. V knjižničarstvu se stvari zelo hitro spreminjajo: »Zdi se mi, da je knjižničarstvo vedno kombinacija odnosa do informacij, v katerikoli obliki že so in tudi načinov njihovega posredovanja, ki so vezani na tehnologijo in spremembe v življenju.«