Pokrajinski arhiv Maribor in tukajšnji Nadškofijski arhiv sta zaradi protikoronskih ukrepov zaprta za obiskovalce, a uporabniki lahko pridobivajo arhivsko gradivo prek spleta. V obeh mariborskih arhivih pa zaradi epidemiološke slike beležijo upad obiska.

V Pokrajinskem arhivu Maribor arhivska čitalnica za fizične obiske ni odprta, a vloge uporabnikov urejajo po elektronski pošti, razlaga direktor arhiva Ivan Fras: »Tistim, ki potrebujejo dokumentacijo, arhivsko gradivo digitaliziramo in jim ga pošljemo po elektronski pošti. To pomeni, da same vloge ne zastajajo in samo delo poteka naprej.«

Podobno je v mariborskem Nadškofijskem arhivu, pojasnjuje arhivist Igor Filipič: »Uslužbenci ves čas delujemo nemoteno, tako da lahko obiskovalci dobijo vse informacije preko telefona ali elektronske pošte. Delo, razen v čitalnici, poteka nemoteno in brez zapletov.«

Letošnje razmere so sicer oklestile število uporabnikov arhivov. Potem ko v Pokrajinskem arhivu ocenjujejo, da bo uporabnikov na letni ravni za 20 do 30 odstotkov manj, so v Nadškofijskem arhivu postregli s septembrsko statistiko, ko so še bili mogoči obiski v živo: zabeležili so kar 70 odstotkov manj obiskovalcev kot v enakem obdobju lani. K sreči je od konca oktobra velik del njihove zbirke dostopen na spletu, kar so uporabniki s pridom izkoristili, dodaja Filipič: »Našteli smo 1300 enkratnih obiskovalcev, skupaj pa so opravili 5800 sej in več kot 150 tisoč ogledov posnetkov.« Običajno beležijo letno 1400 obiskovalcev, zdaj pa so zgolj v enem mesecu zabeležili skoraj toliko spletnih uporabnikov.

Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal
Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal