Foto: Arhiv avtorja
Foto: Arhiv avtorja

V Mariboru so odprli Kulturno četrt Židovska. Ta združuje pet mariborskih organizacij – to so Sinagoga, Mladinski kulturni center z galerijo Media Nox, tukajšnji Fotoklub, GT22 in Galerija DLUM. Ustanove želijo s povezovanjem pridobiti večjo prepoznavnost. Prizadevale si bodo za nadaljnji razvoj nekomercialne kulturno-umetniške produkcije v mestu.

Zaživela je Kulturna četrt Židovska – prva tovrstna v mestu. Umeščena je v Židovsko ulico, ki s pripadajočim trgom zaznamuje kulturno-zgodovinsko pomemben del Maribora. Sodelujoče institucije pričakujejo, da bo imela četrt pomembno vlogo tudi v prihodnosti.

Združitev označujejo za znak novega obdobja. S skupnimi programi želijo kulturo dvigniti na višjo raven, razlaga direktor Sinagoge Boris Hajdinjak: »Želimo, da se s sodelovanjem na trgu začne kvaliteta bivanja in kulturnega ustvarjanja dvigati. Ne bom rekel, da je nizka, ampak vedno je lahko boljše.«

Trg bo še naprej združeval ljubitelje likovne umetnosti in umetnosti nasploh, saj imajo organizacije, kot pojasnjuje predsednik Fotokluba Maribor Branimir Ritonja, več skupnih točk: »Potem ko ena institucija organizira prireditev, je prav, da jo druge podprejo in v tem času odprejo vrata, tako da si lahko obiskovalci pogledajo ne eno razstavo, ampak štiri ali pet in ob tem prisluhnejo koncertu.«

Ideja o četrti je med institucijami obstajala več let, po besedah direktorice tukajšnjega Mladinskega centra Marje Guček pa je bil povod glasbeni festival Jazz 'ma mlade, kjer so se povezovali že v preteklosti. Tudi sicer bodo imeli posluh za občane: »Z namenom sooblikovati kulturno četrt so na trgu plakati, na katerih zbiramo ideje, kako lokalno prebivalstvo vidi kulturno četrt Židovska.«

Na Židovskem trgu, na najlepšem balkonu mesta, bodo tako tudi v prihodnje izvajali program, ki bo pritegnil in omogočil kakovostno kulturno-umetniško izkušnjo.