V Mariborskem vodovodu zaradi sušne zime beležijo nižji nivo podtalnice, kot je običajno za to letno obdobje. Stanje ni kritično, a opozarja na klimatske spremembe.

Na fotografiji je kozarec, v katerega priteka voda. Foto: iz filma Dva vodika, en kisik, produkcija TV Slvoenija, arhiv MMC Foto: dostopno
Na fotografiji je kozarec, v katerega priteka voda. Foto: iz filma Dva vodika, en kisik, produkcija TV Slvoenija, arhiv MMC Foto: dostopno

V sistemu Mariborskega vodovoda redno spremljajo 49 vodnjakov, ki jih imajo v upravljanju. Letošnja zima je bila zelo suha, snežnih padavin praktično ni bilo, pa tudi deževnih padavin je bilo bistveno premalo, da bi lahko podtalnici zagotavljali zadostne količine vode, razlaga direktor vodovoda Danilo Burnač: »Ta trenutek lahko rečem, da je na glavnih ključnih vodnih črpališčih za slab meter nižji vodostaj. Kljub temu lahko zagotavljamo normalno in varno oskrbo s pitno vodo. Težava pa verjetno bo, če ne bo obilnejših padavin v začetku poletnih mesecev, saj takrat potrebujemo bistveno večje količine vode na dnevnem nivoju, ki jih moramo zagotavljati vsem našim uporabnikom.«

Na vodnem črpališču Vrbanski plato, kjer Mariborski vodovod načrpa okoli 70-odstotkov vse vode, je trenutno zadostna količina vode, pri podjetju pa so prepričani, da bodo lahko zagotovili normalno oskrbo z vodo tudi za naslednje mesece, če bodo prihodnji trije meseci zadostno bogati s padavinami. Na letni ravni sicer pade podobna količina padavin kot pred leti, so pa manj enakomerno razporejene kot v preteklosti: »Opazili smo, da je letos in lani predvsem v prvih treh mesecih bistveno manj padavin kot v primerljivih letih v preteklosti. Beležimo pa dolga sušna obdobja, pa tudi obdobja, kjer v kratkem času pade veliko padavin, takrat pa se letne količine nekako izravnajo.«

Na območju Maribora je tako skupna količina padavin na letnem nivoju za vodooskrbo zadostna, a ekstremna vremenska obdobja vplivajo na podtalnico in posredno na oskrbo s pitno vodo, še pojasnjuje Burnač.