Tudi v Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica so uvedli ukrepe, s katerimi želijo zajeziti epidemijo, saj so do danes zabeležili že 4 občane s potrjeno okužbo koronavirusa.

Do nadaljnjega so odpovedani vsi nenujni pregledi pri zdravnikih, v celoti je odpovedano zobozdravstvo in vse preventivne dejavnosti, tudi fizioterapija. Okrepili so tudi ekipo, ki ljudem odgovarja po telefonu. Vse paciente, ki bi lahko bili povezani z okužbo, pa pregledajo v kontejnerju ob zdravstvenem domu. Srečujejo pa se s pomanjkanjem zaščitne opreme, opozarja direktorica Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica Jožefa Lešnik Hren: »Zaskrbljeni smo, saj nam zmanjkuje zaščitne opreme, a verjamem, da jo bomo dobili še pravočasno.

Pred vhodom v Zdravstveni dom je zdravstveno osebje, ki dovoli vstop le naročenim bolnikom: »Upam, da bodo pacienti spoznali, da je za njih in za nas bolje, da se slišimo po telefonu in da ne obiskujejo zdravstvenega doma. Epidemija, kakršni smo priča zdaj, se v času našega življenja še ni pojavila. V zdravstvenem domu smo zato povzeli številne postopke, ki se uporabijo zato, da se bolezen ne bi širila. Zdravstveni dom je največje žarišče infektov, najbolj potencialno kužna točka. Če bodo občani po nepotrebnem obiskovali našo hišo, bodo najbolj verjetno zboleli. Zato smo povzeli vse te ukrepe, ki so bili svetovani v uredbi: odpovedali smo vse preventivne dejavnosti, fizioterapijo, specialistično dejavnost, rentgensko slikanje, vse preglede šolskih in majhnih otrok, razen otroških posvetovalnic do prvega leta

Prav tako so odpovedali vse nenujne patronažne storitve na in celotno zobozdravstvo, saj je prav tu zelo velika možnost prenosa okužbe. »Zobozdravniki in zobozdravstveno osebje je najbolj ogroženo, da se okuži od potencialno obolelega. Zato je zobozdravstvo v celoti odpovedano in vse preusmerjeno v enotno vstopno točko v Mariboru v ulici Kneza Koclja. Tam pa bodo jemali samo nujne primere, to so bolniki z oteklino, krvavitev, huda poškodba. Vse drugo se bo odklanjalo, prestavljalo na kasneje,« pojasnjuje direktorica.

Lešnik Hrenova je še poudarila, da bo verjetno zbolelo od 10 do 20 % populacije, a bo večina bolezen prebolela brez posledic: »Ogroženi so starejši, tisti s kroničnimi boleznimi – ljudje z boleznimi srca in ožilja, astmatiki, sladkorni bolniki, tisti ki so na zdravilih, ki zavirajo imunsko odpornost. Pričakujemo, da bo manj bolnikov ta teden, morda še naslednji. Potem pa se bo videlo, kje smo. Pojavili se bodo tisti, ki so težje prizadeti, bolnišnice bodo verjetno bolj polne od drugega tedna naprej

V naslednji fazi razvoja epidemije direktorica predvideva reorganizacijo dela:
»Če se bomo uspešno izolirali, bo potek bolezni zagotovo upočasnjen in bo zmogljivost zdravstvene službe ostala. In potem? Verjetno bo v naslednji fazi treba organizirat delo na način, da pacienti ne bodo več imeli dostopa do svojega osebnega izbranega zdravnika, ampak se bo vse organiziralo po točkah, recimo, eno ambulanto bomo organizirali le za preveze, eno samo za zvišan krvni tlak, eno pa za respiratorne infekte. Do svojega izbranega zdravnika pacienti v prihodnje najbrž ne bodo več mogli.«

Vse je še enkrat pozvala naj se držijo doma in naj se ne družijo z drugimi ljudmi, saj je to edina pot za zajezitev epidemije.

Foto: Radio Maribor/Občina Slovenska Bistrica
Foto: Radio Maribor/Občina Slovenska Bistrica