V času boja proti podnebnim spremembam in varovanja okolja postajata izrednega pomena tudi predelava lesa in raba lesenih izdelkov. Na to so opozorili vidni predstavniki različnih institucij ob nedavnem odprtju razstave Čar lesa na Tehniških fakultetah Univerze v Mariboru, ki je letos pripravljena pod geslom Uporabimo slovenski les.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

V Sloveniji je zaradi nespametne gospodarske politike lesna industrija na robu preživetja. Les bi morali opredeliti kot nacionalno strateško surovino ter iz njega proizvajati izdelke z najvišjo dodano vrednostjo. Situacijo v zadnjem času postopno izboljšujemo, pravi Danilo Anton Ranc z Direktorata za lesarstvo: »Tako da smo povečali število zaposlenih od 8000 do 12 tisoč ljudi, povečali pa smo tudi prodajno realizacijo.«

Poleg tega so na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo uvrstili lesno industrijo v slovensko industrijsko strategijo kot posebno panogo: »Tukaj vidimo izjemno priložnost, da v prihodnosti predelamo letno vsaj tri milijone kubikov lesa.«

Slovenija je bogata na gozdovih in les je edina surovina, ki je imamo v izobilju, žal pa vse preveč naše hlodovine konča v tujini, pravi avtor razstave Čar lesa Franc Pohleven: »Vsak hlod, ki ga izvozimo v tujino, je izguba za Slovenijo.«

Dobro je treba izkoristiti tudi naravni potencial Pohorja, meni mariborski župan Saša Arsenovič: »Velik izziv za vso regijo Pohorja je, da vzpostavimo lesni center; tukaj upamo na pomoč države pri zagonskem denarju.« In da bo rešitev čim prej na dlani.

Tradicionalna razstava Čar lesa obeležuje letos že 12. leto, kar je dokaz, da je Slovenija resnično zelena, ustvarjalna in pametna.