Partnerji projekta Za vse/4 all – družba brez diskriminacije so dva zakona, ki se nanašata na invalide, pripravili v tako imenovanem lahkem branju. Foto: Radio Maribor/Lidija Cokan
Partnerji projekta Za vse/4 all – družba brez diskriminacije so dva zakona, ki se nanašata na invalide, pripravili v tako imenovanem lahkem branju. Foto: Radio Maribor/Lidija Cokan

Po nekaterih ocenah ima kar četrtina Slovencev težave z razumevanjem zahtevnih besedil, kot so na primer zakoni. Partnerji projekta Za vse/4 all – družba brez diskriminacije so prav zato dva zakona, ki se nanašata na invalide, pripravili v tako imenovanem lahkem branju. Gre za zakon o socialnem vključevanju invalidov in zakon o osebni asistenci. Njuna vsebina je tako postala lažje razumljiva in dostopna ciljnim skupinam.

Zakon o socialnem vključevanju invalidov in zakon o osebni asistenci sta prva zakonska pravna akta, napisana v lahkem branju. Tatjana Knapp iz Zavoda RISA: "Če ljudje ne vejo, da stvari obstajajo, jih tudi ne morejo uporabiti. Tako je tudi s pravicami, če ne vem, da imam neko pravico, je tudi ne morem zahtevati oziroma uresničiti."

Med tistimi, ki imajo težave z razumevanjem zahtevnih besedil, so lahko denimo tisti s težavami pri branju ali priseljenci, ki se jezika še učijo, pa tudi: "Ljudje z motnjami v duševnem razvoju, potem starejši, vsi bomo enkrat starejši in bodo te naše sposobnosti prebiranja informacij upadle, pa recimo ljudje po kapi."

Oba zakona, prilagojena za lahko branje, bosta prispevala k opolnomočenju ciljnih uporabnikov. Ali, kot pravi Miha Kosi iz Društva študentov invalidov Slovenije: "Najlažje je nekoga potisniti v neko institucijo, skrbeti zanj, prevzeti zanj vso odgovornost, veliko težje pa je tega uporabnika pripraviti, da bo lahko del te svoje odgovornosti sam prevzel."

Še ena velika težava invalidov je njihovo vključevanje na trg dela. V okviru projekta Za vse/4all so zato pripravili še priročnik Spodbujajmo zaposlovanje invalidov, ki je namenjen delodajalcem in ki odgovarja na dve ključni vprašanji: "Zakaj bi sploh zaposlil invalida in kaj pri tem lahko na podlagi slovenske zakonodaje pridobi tako delodajalec, kot tudi sam invalid," pojasnjuje Karl Destovnik iz Združenja izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije v Republiki Sloveniji, ki je tudi nosilec projekta Za vse/4 all.