V mariborski Tkalki je danes prireditev Mesto socialne ekonomije, na kateri se predstavljajo socialna podjetja in zadruge. Potekajo delavnice socialne aktivacije, ob 13ih so se udeleženci sprehodili po bližnjih socialnih podjetjih in zadrugah, od 15.30 do 19 ih pa bo še delavnica v okviru projekta New generation skills z naslovom od 0 do 3000 idej, ki jo pripravlja Fundacija Prizma.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik



V Fundaciji Prizma so v okviru projekta New Generations Skills spodbudili 40 mladih, da razmišljajo o svoji socialno podjetniški ideji in spoznavajo potenciale
sektorja socialne ekonomije, ki povečuje možnosti za zaposlovanje mladih.
»Lahko se pohvalimo, da smo v okviru Fejst spacea, prostora, kjer se srečujejo mladi s svojimi idejami, razvili 6 inovativnih idej, ki imajo potencial za rast, predstavili jih bodo 22. maja in najboljši se bodo udeležili sejma v Budimpešti, ki bo 4. junija,« pravi vodja projektne pisarne pri Fundaciji Prizma Natalija Žunko.


Učinki socialnih podjetij niso vidni takoj, opozarja Petra Peternel iz CAAPa:
»Gre za podjetništvo, ki ima drugo motivacijo – gre za združevanje ljudi, odgovorna, trajnostna, zelena in dostojna delovna mesta.«
Med socialnimi podjetji v Mariboru sta zadrugi Dobrina in Živo mesto , alternativna blagovnica Smetka, zadruga Peron, ki je oživljala Salon uporabnih umetnosti in še bi lahko naštevali. V CAAPu se veselijo tudi velike konference, ki bo novembra in na katero so povabljena vsa večja imena socialne ekonomije.


Maribor je postalo center socialnega podjetništva, pravi Jernej Povoden,
»Evropski socialni sklad bo vedno podpiral inovativne ideje in projekte, ki bodo naslavljali največje izzive na področju zaposlovanja in socialne vključenosti.«

V Mestu socialne ekonomije so tako predstavljali projekte, kot so Sociolab, Sentinel, 2sokrog in Akupara, inkubator rokodelstva, zadružništva in kulturne produkcije.