Danes je Svetovni dan boja proti zasvojenosti, čedalje opaznejša v teh časih pa je zasvojenost z zaslonskimi napravami, kot so računalniki, telefoni, televizija, pametne ure. Da bi zaščitili zdravje in dobro počutje svojih potomcev, lahko starši določijo svojim otrokom dnevno rutino, ki bo časovno omejila zabavo pred zasloni in tako vključevala dovolj časa za druge aktivnosti.

Foto: MMC RTV SLO/Pixabay
Foto: MMC RTV SLO/Pixabay

Zasvojenost z zaslonskimi napravami se pokaže, ko je otrok oziroma mladostnik čedalje več na digitalnih napravah, in postaja nekomunikativen, nedružaben in izgublja občutek za rutino in čas, pravi socialna delavka mariborskega Centra Šteker Tatjana Stanec in dodaja: »Tu so tudi motnje spanja, razpoloženja, anksioznost, vznemirjenost, agresija…« Poslabša pa se tudi učni uspeh. V času covida 19 smo pred zasloni še več časa: »Delo za šolo ni problematično, problematično je brskanje po spletu, po telefonu, igrice z vulgarnimi in agresivnimi vsebinami.«

Zabava, ki jo ponujajo zaslonske tehnologije, postane s tem tako privlačna, da večina otrok in mladostnikov ne premore dovolj samonadzora in discipline, da bi se zmogli sami učinkovito omejiti. Zato je pomembno, pravi strokovna delavka Lea Šantl: »Da se pripravi urnik obveznosti za vsak dan v tednu, da starši vzpodbujajo dnevno rutino, da poskrbijo za pravočasno spanje, za redne in uravnotežene obroke.«

Center Šteker omogoča brezplačno strokovno pomoč pri prekomernem uporabljanju digitalnih tehnologij. »Mi pa težimo k temu, da bi pri naših uporabnikih prišlo do uravnotežene uporabe spleta,« kar pomeni, da uporabljajo splet ciljno in ne brskajo po njem brezciljno, pove svetovalka na anonimnem telefonu 080 2016 Janja Srebrnič.