4. junij je dan slovenskih krvodajalcev, saj so tega dne leta 1945 v Ljubljani odvzeli prve enote polne krvi, ki so že vsebovale konzervans in so jih tako lahko tudi shranjevali. Krvodajalcem moramo nameniti vso pozornost, so prepričani v Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor, kajti brez krvodajalcev ne bi bilo te življenjsko pomembne tekočine, ki bolnikom in ponesrečencem rešuje življenje.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Krvodajalcem moramo izražati pozornost, ne samo junija, ampak vse leto, meni specialistka transfuziologije Erika Kavaš iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor. Kolikšne so trenutno zaloge krvi: »Zaloge krvi na centru za transfuzijsko medicino so trenutno optimalne, celo malo višje, lepo prosimo krvodajalce, da se udeležujejo načrtovanih krvodajalskih akcij tudi poleti, ko so zaloge nekoliko nižje.«

Glede zalog krvi je zelo težko predvidevat, koliko je bodo porabili, saj morajo v centru vse leto zagotavljati zadostne količine, tudi poleti, pravi predstojnica centra Bojana Bizjak: »Zaloge običajno malo upadejo preko poletja, ker je takrat krvodajalcev nekoliko manj, manj je sicer tudi načrtovanih operacij, a dogajajo se tudi nesreče, tako da moramo imeti krvi vseeno dovolj

Zakaj je krvodajalka Iva Jajčevič: »Krvodajalka sem zato, ker hočem pomagati ljudem, saj je to humano, s tem, ko sediš na stolčku pet minut, lahko rešiš tri življenja in to je največji dar, ki ga lahko podariš.«

Študent Martin Kresnik je krvodajalcem predstavil nov projekt Melita, ki ga izvajajo na Medicinski fakulteti Maribor: »Z njim ozaveščamo javnost o nevarnostih sladkorne bolezni, merimo pa tudi sladkor v krvi, holesterol in trigliceride ter ozaveščamo javnost o nevarnostih povečanih parametrov. Za krvodajalce je priporočljivo, da imajo v redu holesterol in trigliceride, saj daje zdrav krvodajalec tudi zdravo kri.«