Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal
Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal

Gost oddaje Obrazi sosednje ulice je bil dr. Martin Bele, docent na mariborski Filozofski fakulteti, ki proučuje zlasti srednjeveško zgodovino na Slovenskem. Govorili smo o njegovem raziskovalnem delu, pri tem pa razblinili tudi kakšno napačno predstavo o srednjem veku, denimo o mračnjaštvu tistega časa.

Beleta je zgodovina zanimala že od mladosti, zlasti srednji vek, zato je bila izbira njegove profesionalne poti logična. Kot je dejal, je preučevanje tega obdobja polno izzivov, saj so viri v latinščini in takratni nemščini: »Včasih moraš brati naglas, če je kak stavek pretežek, se posvetujem s kolegi, ki proučujejo še starejša obdobja oz. antiko. Precej je seveda odvisno od tega ali preučuješ prepise originalov ali pa imaš v rokah originalne dokumente.«

Če pomislimo na srednji vek, se nam utrnejo podobe temačnega obdobja, zatiranja in grozovitih življenjskih razmer. Bele je ovrgel splošne predstave o mračnjaštvu tega časa: »Človek je vedno eno in isto bitje, ne glede na obdobje, v katerem živi, so pa okoliščine različne. Ljudje so se v srednjem veku prav tako znali zabavati kot se zabavamo danes ali pa so se denimo v antiki. Karnevali so denimo povsem srednjeveška stvar, prav tako gradnja krasnih katedral, ustanavljanje univerz … Veliko pozitivnih, svetlih, zabavnih in sproščujočih točk torej lahko najdemo v srednjem veku.«

Dr. Martin Bele navkljub delu na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru še naprej občasno opravlja tudi delo turističnega vodnika, sam pa se v prostem času rad poda v hribe, odpravil se je tudi na romarsko pot El Camino oz. Jakobovo pot v Španiji.

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete na spodnji povezavi.

Obrazi sosednje ulice