Suggestions
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
12.01.2025
V Mariborskem feljtonu smo obžalovali, da ni močni veter z začetka tedna odpihnil starih skrbi, saj se je ta teden še vedno vrtinčil prah zaradi predloga novega Zakona o medijih, pa zaradi nakupa helikopterjev za nujno medicinsko pomoč, zaradi metodologije obračunavanja omrežnine in vmešavanja ZDA v evropsko politiko in absurdnih ozemeljskih zahtev novoizvoljenega ameriškega predsednika. Ob tem so dali lastniki družbenih omrežij prosto pot nekritični komunikaciji, zdravje so zelo prizadeli respiratorni virusi, beseda leta pa je postala beseda genocid, pri čemer si tem bolj želimo, da bi se uresničila druga lanska zmagovalka, kretnja znakovnega jezika za mir.
05.01.2025
V tem tednu, ko smo vstopili v novo leto, se je marsikdo ozrl v preteklo in hkrati razmišljal, kaj mu bo prineslo prihodnje in česa si želi. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v tradicionalni novoletni poslanici poudarila pripadnost skupnosti, v kateri kljub razlikam nihče ni sam, ob tem pa je spomnila na besede lani umrle humanitarke Anite Ogulin, da je v družbi pomembno zaupati, spoštovati, biti pošten in zmeren. Poudarke prvega tedna tega leta smo zbrali v Mariborskem feljtonu
29.12.2024
V mozaičnem pregledu tedna smo se bomo ozrli na dogajanje v zadnjih dneh leta, ko delamo obračune z iztekajočim se letom. Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU pa je nedavno izbral 11 besed, ki so kandidatke za besedo leta 2024. O tem, s katerimi pomembnimi dogodki so povezane, v Mariborskem feljtonu.
22.12.2024
Mariborski feljton tudi tokrat prinaša vpogled v izstopajoče izjave in dogodke minulih dni ... Na obzorju je nepremičninska zakonodaja, iz naftalina – morda iz Pandorine skrinjice – vstaja praafera zgodnjih dni slovenske samostojnosti; zdi se, da so politični akterji prezaposleni z medsebojnimi spori, da bi se ukvarjali z vodenjem države in s tem, kar je javno dobro – ali smo s to trditvijo v zmoti?
15.12.2024
V drugem decembrskem tednu, po padcu režima Bašarja al Asada, so bile oči svetovne javnosti uprte v Sirijo, doma pa so bili v osredju Zakon o preoblikovanju TEŠ-a, odločitev o delu zdravnikov v javni mreži in pod določenimi pogoji še naprej tudi pri zasebnikih, razlogi za predvideno občutno podražitev odvoza odpadkov in novica, da Mariborska livarna, kot vse kaže, dokončno odhaja v zgodovino. Pregledu odmevnih dogodkov tedna prisluhnite v Mariborskem feljtonu.
08.12.2024
V mozaičnem pregledu dogajanja smo se ozrli v prvi decembrski teden, ki je v soju prazničnih luči prinesel nekaj pomembnih sporočil in nas spomnil, kako pomembni so za družbo prostovoljci, ki so ta teden zaznamovali svoj dan, kot tudi invalidi – ti se spopadajo s številnimi ovirami. Evropska politika in gospodarstvo sta na prelomni točki, grožnje z jedrskim orožjem pa vse glasnejše; tudi doma se število brezposelnih že povečuje, sodniki pa opozarjajo na vse hujše pritiske. Znova smo se izkazali v športu. Tim Mastnak je zmagal na paralelnem veleslalomu v Jančingu, Miha Hrobat pa je s tretjim mestom na smuku v Beaver Creeku, na najlepši možni način vstopil v tekmovalno leto.
01.12.2024
Stopili smo v adventni čas, danes je prva adventna nedelja, številni kraji po Sloveniji so okrašeni, marsikje so zasijale praznične osvetlitve. Kljub zunanjemu veselju, pa številni trpijo, revščina je prisotna, mnogo obljub po boljšem jutri pa ostaja zgolj pri besedah.
24.11.2024
Teden, ki se izteka, nam je postregel med drugim z razgibanim vremenskim dogajanjem in to jesen prvim snegom do nižin. Pravi politični vihar pa je nastal zaradi novega sistema obračunavanja omrežnine in zaradi dileme, ali naj bo na čelu Banke Slovenije novi guverner ali guvernerka. Svet pa sta zaznamovala tisoči dan vojne v Ukrajini, ki ji še vedno ni videti konca, in nalog mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo izraelskega premierja Netanjahuja in njegovih najožjih sodelavcev. Ta teden pa je k sreči prinesel tudi vrsto lepših dogodkov, ki so nas spomnili, da ni več daleč najbolj praznični čas v letu.
17.11.2024
Teden se je začel z martinovanjem, ki je znova dodobra napolnilo mariborske trge in ulice, potem smo spremljali dogajanje, povezano s parafiranjem kolektivnih pogodb javnega sektorja, do konca tedna smo bili po zakonu dolžni poskrbeti za menjavo pnevmatik na avtomobilih, za piko na i pa je s kongresom v Mariboru Slovenija dobila novo politično stranko desnega pola.
10.11.2024
V Mariborskem feljtonu z mozaičnim pregledom najodmevnejšega dogajanja iztekajočega smo tokrat izpostavili: ameriške predsedniške volitve, na katerih je srca volivcev znova osvojil predprejšnji predsednik ZDA, najbogatejši slovenski zet Donald Tramp, pa umirjanje zadev po hekerskem napadu na Univerzi v Mariboru, ocena poletne turistične sezone na Mariborskem in Areškem Pohorju in optimizem pred začetkom zimske sezone ter zapletene dileme slovenskega zdravstva.
27.10.2024
Teden, ki se že odmika v zgodovino, je zaznamoval odstop od posvetovalnega referenduma o JEK2. Vse od začetka so ga spremljali zgodbe in dvomi o vsebini in zavajajočem vprašanju. Prva v nizu je podporo umaknila stranka SDS, ki jo v zadnjem času zapuščajo vidni člani; a iskrenost prerivanja na desnici je precej vprašljiva. Mariborska univerza je bila tarča obsežnega kibernetskega napada, raziskava slovenske mladine pa je pokazala vse večjo črnogledost mladih glede prihodnosti.
20.10.2024
Iztekajoči se teden je postregel s pestrim dogajanjem na državni in občinski ravni: premier Golob si je prislužil ovadbo, zapletom z gradnjo mariborske onkologije ni videti konca; gostinski ponudniki v brunaricah pod Pohorjem bodo ostali brez strehe nad glavo.
13.10.2024
Mariborski Glavni most je ponovno odprt tudi za avtomobile, izguba tukajšnjega UKC-ja je že dvanajst-in-polmilijonska, na klopi vijoličastih bo Anteja Šimundžo nasledil Boštjan Cesar, v Sloveniji imamo nova ministra, Anže Logar pa je SDS-u pomahal v slovo, in še na svetovno raven – leto dni po začetku morije na Bližnjem vzhodu se konflikt širi po regiji. To je le nekaj poudarkov pestrega iztekajočega se tedna, ki smo ga vzeli pod drobnogled v Mariborskem feljtonu
06.10.2024
Za nami je pester teden, v katerem sta bila nedvomno v ospredju mariborska onkologija in z njo povezani obisk vladnega vrha v Mariboru; ob tem pa smo znova govorili še o vrstah za vpis pri osebnem zdravniku, o mariborskem Glavnem mostu in žal tudi o tem, da nam jo je znova zagodlo vreme.
22.09.2024
Iztekajoči se teden je zaznamovalo sestavljanje Evropske komisije – tudi zaradi našega poznega imenovanja kandidatke za njeno članico. Naporni dnevi so tudi za pogajalci, ki iščejo dogovor o novem plačnem zakonu – obeta se mu, da bo končno dobil potrditev vlade že prihodnji teden in bo tako šel v parlamentarno proceduro. V javni razpravi pa je že predlog zakon o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi rešil nevzdržne razmere v slovenskem zdravstvu, a predvsem koncesionarje jezi.
15.09.2024
V drugem tednu septembra smo dobili novo slovensko kandidatko za evropsko komisarko, namesto kandidata, dočakali smo vremenski preobrat z nalivi in poplavami, bili smo zraven, ko so delavci Mariborske livarne prejeli odpovedi, ta teden pa smo se tudi spraševali, kako lahko Mariborčani in obiskovalci mesta sploh še pridejo v center. Prisluhnite pregledu odmevnih dogodkov tedna v Mariborskem feljtonu.
08.09.2024
Mozaični pregled prvega septembrskega tedna se ne more začeti drugače kot s šolo. Bili smo zraven, ko so zvedavčki prvič prestopili njen prag; premerili smo turistično sezono, stopili med trte, kamor je trgatev letos prišla zgodaj kot le redkokdaj, spremljali stiske tistih, ki so ostali brez dela, in poročali o manj lepih rečeh, ki postajajo del vsakdanjika. Bodite z nami točno opoldne, ko se bomo v Mariborskem feljtonu še enkrat ozrli na pomembnejše in odmevnejše dogodke iztekajočega se tedna.
01.09.2024
V Mariborskem feljtonu smo povzeli osrednje dogodke iztekajočega se tedna pri nas: Mariborska livarna bo šla v stečaj – po stotih letih delovanja – in okoli 350 zaposlenih bo ostalo brez službe. Vijoličasti pa so ostali brez evropske nogometne jeseni, medtem ko se je Olimpiji in Celju uspelo prebiti v Konferenčno ligo. Ministrstvo za finance je pripravilo prvi paket davčnih sprememb, a mu predstavniki gospodarstva očitajo nesistemskost, necelovitost in nedomišljenost. Celoviteje pa naj bi se država lotila reševanja romske problematike, ki je te dni v središču pozornosti.
25.08.2024
Oddaja Mariborski feljton ima najdaljšo zgodovino, saj je na sporedu od začetka vsako nedeljo točno opoldne. V njej lahko slišite razširjeni tedenski mozaični pregled dogajanja in aktualnih tem.
18.08.2024
V Mariborskem feljtonu smo se – kot vsako nedeljo – ozrli po dogajanju iztekajočega se tedna. Ritem mu je narekoval hud vročinski val, ki je zajel večji del Evrope, pa napete razmere na Bližnjem vzhodu, kjer se nadaljuje trpljenje nič krivih ljudi; pri nas pa se še naprej ohranjajo dolge čakalne dobe v zdravstvu in nezadovoljstvo v občinah, ki so jih prizadele lanske poplave. Temu pa smo dodali še nekaj prazničnega – na praznik Marijinega vnebovzetja so namreč pri nas znova množično oživela romarska središča, v Prekmurju pa so se v teh dneh spomnili tudi združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom
Neveljaven email naslov