Suggestions
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
Search results
No search results.
Search results
Search results
Search results
Search results
09.01.2025
Evropski inštitut za enakost spolov je izdal poročilo o indeksu enakosti za leto 2024. Na vrhu lestvice je ponovno Švedska, sledita ji Danska in Nizozemska. Slovenija se je znašla na 12. mestu in je v primerjavi z letom 2021 glede zagotavljanja enakosti spolov napredovala. Najbolje se je odrezala na ekonomskem področju. V povprečju pa ženskam v Evropski uniji še vedno primanjkuje družbene moči. Več o raziskavi in njenih izsledkih je v tokratni oddaji Radiosfera spregovorila predsednica Ženskega lobija Slovenije, gospa Sonja Lokar.
19.12.2024
Vstopili smo v leto 2025, to število pa je zanimivo tudi z matematičnega vidika. Zakaj, boste izvedeli v tokratni oddaji Konstanta – gladko o matematiki, v kateri bomo sicer govorili sicer o neki drugi skupini števil, ki pa so prav tako ali še bolj zanimiva, to so praštevila. Zakaj jih lahko glede njihove vloge med števili primerjamo z atomi v snovi?
26.12.2024
»Spoštovani. Moram tudi z vami podeliti svoje navdušenje nad tem, da je bila letošnja Nobelova nagrada za medicino podeljena za odkritje vloge mikroRNK (miRNA),« je v elektronskem sporočilu zapisala prof. dr. Vita Dolžan, ki na Medicinski fakulteti v Ljubljani med drugim vodi Laboratorij za farmakogenetiko.
25.12.2024
Letošnji mladi podjetnik leta je konec novembra postal Grega Ivančič iz podjetja Glow seven, kjer proizvajajo prenosne krušne peči. O svojih prvih spodrsljajih in neuspešni kampanji za množično financiranje, začetkih in ideji za podjetje ter tehnologiji, zaradi katere vse bolj in bolj prodirajo na domči in tuje trge je spregovoril v tokratni Radiosferi.
24.12.2024
Zimske temperature in prazniki gredo z roko v roki z različnimi zimskimi športi, eden izmed teh je tudi sankanje. Kakšne vrste sank sploh poznamo in kako se sanke izdela, je za Radiosfero preverila Lana Furlan.
19.12.2024
Geolog Andrej Šmuc je bil gost Radiosfere in je pojasnil, zakaj je slikovita avstralska puščava Pinnacle Desert predstavljala zanimivo geološko uganko. Iz peščenih sipin namreč kukajo kamniti stolpiči, ki so značilna kraška tvorba. Določanje njihove starosti pa je vse prej kot preprosto, saj je treba, kot je povedal Šmuc "datirati nič".
18.12.2024
Lani je kljub kislemu vremenu več tisoč ljudi silvestrovalo na slovenskih ulicah in trgih. V prestolnici recimo je silvestrovanje minilo mirno, brez večjih incidentov. Kakšno je ozadje, kaj vse se mora ujemati, da ena taka večja prireditev na prostem mine brez težav – pretepov, poškodb, kraj ... Sogovornica: strokovna sodelavka za fizično varovanje v podjetju Sintal in magistrica varstvoslovja Anja Babnik.
17.12.2024
Teater Rampa je gledališka skupina, ki združuje koroške slovenske in slovenske igralce. S svojimi predstavami vedno znova dokazuje, da so lahko rojaki na avstrijskem Koroškem upravičeno ponosni na svojo gledališko dejavnost. V najnovejši predstavi, drami Roka Vilčnika, navdušujejo domačemu občinstvu dobro znani igralci in igralka; Lara Vouk, Marjan Štikar, Aleksander Tolmaier in Maks Dakskobler, pod režiserskim vodstvom prav tako znane in zelo dejavne Alenke Hain. Njen namen je, kot pravi, tudi na oder celovškega Ikulta, pripeljati sodobno slovensko dramatiko. Po predstavi Realisti, s katero je Teater Rampa nastopil na Tednu slovenske drame v Kranju, je izbrala dramo absurda, ki nasmeje občinstvo, hkrati pa spodbudi k razmisleku, v kakšni družbi živimo.
12.12.2024
Z dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine, je v preteklem letu živelo približno 264.000 oseb oziroma 13.000 več kot v letu 2022. Dolgo so raziskave kazale, da so posebno starejše ženske, upokojenke, najbolj izpostavljene revščini. Druga najbolj ogrožena družbena skupina pa so bile matere samohranilke. O tem, ali revščina še vedno bolj prizadene ženske, o tem, kako je revščina v starosti povezana z življenjskim potekom oseb, ter o zadnji raziskavi te pereče družbene problematike je v tokratni Radiosferi govorila prof. dr. Vesna Leskošek s Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani.
11.12.2024
Leto 2024 se bliža h koncu, kar pomeni, da je znova čas za priljubljeno spletno akcijo muzejev in galerij #naprejvpreteklost. Več kot 70 slovenskih muzejev in galerij na svojih spletnih straneh in družbenih omrežjih deli bogato snovno in nesnovno dediščino, ki jo hranijo. Z ustvarjalnimi vsebinami, fotografijami, zgodbami in programi vse zainteresirane popeljejo na raziskovanje preteklosti, ki navdihuje našo sedanjost in prihodnost. Gostji Radiosfere sta Alenka Černelič Krošelj, predsednica Predsedstva Skupnosti muzejev in direktorica Posavskega muzeja Brežice ter Maja Hakl Saje, koordinatorica projekta in kustosinja v Muzeju športa.
10.12.2024
Kaj je to "rave" in kaj je to tehno glasba, kakšna razlika je med tehnom in elektronsko glasbo, kako se pleše na takšno zvrst glasbe in kako se »raverji« oblačijo, vse to je ob svetovnem dnevu tehno glasbe, ki smo ga obeležili 9. decembra, zanimalo Lano Furlan.
29.11.2024
Tokratna Konstanta – oddaja, ki jo vsak prvi četrtek v mesecu posvetimo neki matematični temi, bo govorila o … konstantah. Najljubša konstanta Prvega programa je seveda 1. Kaj pa vaša? Katere so najbolj zanimive matematične konstante? Gostja tokratne oddaje je profesorica doktorica Barbara Drinovec Drnovšek s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Inštituta za matematiko, fiziko in mehaniko.
03.12.2024
Danes številne kulturne ustanove po Sloveniji odpirajo vrata obiskovalcev. 3. december, kot dan rojstva Franceta Prešerna poznamo tudi kot ta veseli dan kulture. Vas zanima kako najbolj znano delo slovenskega pesnika zveni v romščini? 3. december je pomemben tudi za oddajo Naše poti. Na današnji dan pred 17 leti smo prvič krenili po poti Romov.
28.11.2024
Zdrave oči in dober vid pomembno prispevajo k večji kakovosti življenja tudi v starejših letih. Vendar pa vid v starosti pogosto poslabša okvara rumene pege oziroma makule. »Rumeno pego uporabljamo za oster in natančen vid; če je okvarjena, je v celoti prizadet centralni vid,« pravi oftalmologinja prof. dr. Polona Jaki Mekjavić z Očesne klinike UKC Ljubljana. Ob katerih težavah moramo pomisliti na starostno poškodbo rumene pege? Kakšen hiter test lahko izvedemo sami? Kako nam lahko pomagajo zdravniki? Odgovori v Radiosferi.
27.11.2024
MINT je slovenska znamka športne opreme, pod katero se podpiše Nino Žičkar, gost tokratne podjetniške Radiosfere. Nekdanji profesor športne vzgoje se je leta 2019 podal v podjetniške vode z željo, da bi izdelal in zagotovil najboljšo opremo za slovenske vrhunske športnike, že od nekdaj pa je stremel k cilju, da bi opremo blagovne znamke MINT nosil tudi Primož Roglič. V oddaji pa izvemo tudi, kako mu je uspel ta korak in zakaj nikoli ne bi prodal svojega podjetja.
26.11.2024
Leta 1789 je prvi predsednik Združenih držav Amerike George Washington na današnji dan razglasil prvi "zahvalni dan"- tradicionalni praznik, ki se v Združenih državah Amerike in Kanadi praznuje zadnji četrtek v novembru. Običajno se na ta dan tam jé polnjenega purana, brusnično omako in bučno pito. Kako Američani praznujejo ta praznik in kako je povezan s črnim petkom, je zanimalo Lano Furlan.
21.11.2024
V slovenskih medijih moški še vedno občutno preglasijo ženske. Po izsledkih raziskave, ki so jo izvedli Združenje ONA VE, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Univerza v Stirlingu, kar 73 odstotkov virov informacij v medijih predstavljajo moški, ženske pa le 27 odstotkov. O razlogih in posledicah kot tudi o položaju žensk v slovenskih medijih na temo tehnologije, tehnološkega napredka in umetne inteligence smo se pogovarjali v tokratni oddaji Radiosfera. Naši gostji sta bili dr. Alenka Jelen z Univerze v Stirlingu in Mateja Malnar Štembal, podpredsednica Združenja ONA VE.
20.11.2024
V tem tednu obeležujemo Teden splošnih knjižnic. Zato bomo v tokratni Radiosferi zavili v eno od njih in preverili, kako knjižničarji spremljajo željo po branju, ki jo imamo ali pa smo jo malce zanemarili. Kakšna sploh je vloga branja v času digitalne dobe? Sogovornik: predsednik Združenja splošnih knjižnic Matej Strgaršek.
14.11.2024
Tokratno četrtkovo Radiosfero posvečamo Svetovnemu dnevu sladkorne bolezni. Pokukali smo v svet, ki ga kroji inzulinska črpalka in to – za vse življenje, torej v svet redkejše različice sladkorne bolezni, sladkorne bolezni tipa 1. Vanj nas je odpeljal radijski sodelavec Benjamin Jeram, skupaj s svojim sogovornikom Petrom Puciharjem. Eden sprašuje, drugi pripoveduje, oba pa živita s to diagnozo. Priporočamo v posluh!
11.11.2024
Z nahrbtniki na ramenih in zemljevidom v roki se tokrat odpravljamo na drugi konec sveta. V današnji Radiosferi bomo namreč sedli na letalo in se prek Atlantskega oceana odpravili v Južno Ameriko. Tokrat ne bomo spoznavali in odkrivali države, ampak pokrajino, natančneje Patagonijo. Patagonija se razteza v kar dve državi, in sicer Čile in Argentino, zanjo pa so značilne stepske planote in hladnejše podnebje. Tam je bila tudi Sandra Staniša, blogerka in popotnica, ki se je po Patagoniji, skupaj s svojim možem, odpravila na poročno potovanje. S Sandro Staniša bo na letalo sedla Lana Furlan.
Neveljaven email naslov